Redakcja Polska

Rosyjskie media: sprawa Safronowa to zły sygnał dla dziennikarzy w Rosji

08.07.2020 10:25
Jako "bardzo zły sygnał dla wszystkich rosyjskich dziennikarzy" ocenia w środę dziennik "Wiedomosti" przypadek Iwana Safronowa, byłego dziennikarza gazety "Kommiersant", podejrzanego o zdradę stanu. Dziennik apeluje o uczciwe śledztwo.
Audio
  • Kilkudziesięciu rosyjskich dziennikarzy stanęło w obronie byłego reportera dziennika "Kommiersant". Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Iwan Safronow jest oskarżony o zdradę stanu i przebywa w moskiewskim areszcie.
Iwan Safronow jest oskarżony o zdradę stanu i przebywa w moskiewskim areszcie.PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

"Niepubliczne rozpatrywanie sprawy zwiększa ryzyko, że śledczy przedstawią nierzetelne i wątpliwe dowody, a sąd nie będzie bezstronny" - podkreślają "Wiedomosti". Zasłanianie się podczas głośnych procesów tajemnicą państwową "przeszkadza w bezstronnej analizie dowodów i w kontroli społecznej nad obiektywnością procesu" - ocenia dziennik. Przypomina, że w latach 2013-2019 sądy w Rosji uznały około 300 podsądnych za winnych zdrady stanu, szpiegostwa i ujawnienia tajemnicy państwowej. Nikt nie został uniewinniony.

"Safronow i inni dziennikarze opisujący sytuację w siłach zbrojnych, ich wyposażenie w sprzęt bojowy, współpracę wojskowo-techniczną, wykonują bardzo ważne zadanie, informując społeczeństwo o problemach w tych delikatnych sferach" - wskazują "Wiedomosti" w artykule redakcyjnym. Jak zauważają, tacy dziennikarze jak Safronow "nierzadko poruszają się na granicy pomiędzy zaspokojeniem społecznego zainteresowania i przypuszczalnym ujawnieniem tajemnicy państwowej". Służby specjalne "pilnie ich obserwują" i starają się tych dziennikarzy powstrzymać - ocenia dziennik.

Dziennikarze "na świeczniku"

Dziennik "Kommiersant", gdzie Safronow pracował przez dziewięć lat, zauważa, że "praktycznie każdy" autor tekstów "zajmujący się tematami będącymi przedmiotem zainteresowania publicznego" przyciąga uwagę odbiorców zagranicznych. "Naukowcy są zapraszani na seminaria, nauczyciele - do programów międzynarodowych, dziennikarze - na kolację do ambasad (obcych państw)" - wskazuje autor komentarza. Jak przekonuje, jeśli dziennikarz pisze artykuły, które są ciekawe, "to wśród jego czytelników mogą być analitycy administracji prezydenta, a mogą być też cudzoziemcy". A jednocześnie każdy dziennikarz, który zbiera informacje, "decyduje sam, polegając na własnej intuicji i zdrowym rozsądku, gdzie warto podtrzymywać kontakty, a gdzie trzeba je już zerwać".

Dziś w Rosji "znów można podejrzewać o niestosowne kontakty z cudzoziemcami każdego obywatela, który choć raz miał takie kontakty" - ocenia "Kommiersant" i dodaje: "Sami nie zauważyliśmy, jak dożyliśmy chwili, gdy w takiej sytuacji może znaleźć się każdy".


IAR/PAP/dad

Jacek Czaputowicz o spotkaniu V4: nadajemy ton współpracy w wychodzeniu z kryzysu

07.07.2020 15:01
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej w Wadowicach pokazuje, że nadajemy ton współpracy bezpośredniej w okresie wychodzenia z kryzysu – ocenił we wtorek szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz po rozmowach z szefami dyplomacji Czech, Słowacji i Węgier.

Wilno: uczczono pamięć uczestników operacji "Ostra Brama"

07.07.2020 15:54
7 lipca przypada 76. rocznica operacji "Ostra Brama", która nazywana jest też powstaniem wileńskim. Na cmentarzu na Rossie odbyły się skromne, symboliczne uroczystości zorganizowane przez polską ambasadę na Litwie. W uroczystości wzięli udział m.in. harcerze wileńscy oraz polscy kombatanci i dyplomaci.

Prokurator Generalny składa kasację ws. wydania małoletniej dziewczynki do Rosji

08.07.2020 08:51
Prokurator Generalny skierował skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego Izby Cywilnej w sprawie dotyczącej nakazania powrotu małoletniej dziewczynki na terytorium Rosji. Skarga dotyczy postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie z czerwca tego roku.