Redakcja Polska

"Washington Post" o szczycie UE: zwycięstwo Polski i Węgier

21.07.2020 13:53
Według "Washington Post" wtorkowe porozumienie Rady Europejskiej w sprawie unijnego budżetu i funduszu odbudowy może być "hamiltońskim momentem" UE, na zawsze zwiększającym jej rolę i siłę. Dziennik zauważa też, że swoje cele osiągnęły Polska i Węgry.
Premier RP Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban podczas konferencji prasowej w Brukseli.
Premier RP Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban podczas konferencji prasowej w Brukseli.PAP/Radek Pietruszka

Jak ocenia waszyngtoński dziennik w relacji z prawie rekordowo długiego szczytu Rady Europejskiej, państwa UE uzgadniając we wtorek "ogromny plan wydatków", pokonały "głęboko osadzone podziały co do skali, wedle której bogate państwa UE powinny zobowiązać się do pomocy biedniejszym".

W trakcie negocjacji ocalona została większość z początkowego funduszu ratunkowego wartego 750 mld euro, ale za cenę zwiększonych rabatów dla płatników netto z tzw. klubu "oszczędnych", a także obłożenia dotacji z funduszu pewnymi warunkami. Według dziennika zwycięsko z rokowań wyszły też Polska i Węgry, zauważając, że z końcowego tekstu konkluzji wycofano konkretne zapisy wiążące dostęp do funduszów z zachowaniem praworządności.

"Oba kraje były krytykowane przez Brukselę, gdy ich liderzy czynili ruchy przeciwko przeciwnikom politycznym i pozbawiali sądownictwo niezależności" - twierdzi gazeta.

Przełom w ewolucji Unii Europejskiej

Mimo to, według cytowanej przez dziennik ekspertki Rosy Balfour z ośrodka Carnegie Europe, porozumienie w sprawie bezprecedensowego funduszu - oznaczające m.in. zaciągnięcie w historii wspólnotowych pożyczek - jest przełomem w ewolucji Unii Europejskiej. "To zwiększenie roli i władzy instytucji ponadnarodowych w naprawdę znaczący sposób" - komentuje Balfour.

Powołując się na ekspertów, gazeta twierdzi, że porozumienie może okazać się "hamiltońskim momentem" Europy - "wybuchem centralizacji, który na zawsze da Brukseli więcej władzy".

Według dziennika jest to tym bardziej znaczące ze względu na nadchodzący koniec rządów Angeli Merkel, którą uważa się za główną autorkę kompromisu.

"To mało prawdopodobne, że po Merkel pojawi się »dealmaker«, ktoś, kto będzie w stanie połączyć wszystkie nici razem" - oceniła Balfour. 

PAP/IAR/dad

Jest porozumienie ws. pakietu finansowego dla Unii Europejskiej

21.07.2020 08:11
Przywódcy 27 krajów Wspólnoty osiągnęli porozumienie piątego dnia negocjacji na szczycie w Brukseli. Uzgodniono zarówno budżet Unii Europejskiej na najbliższych siedem lat, jak i fundusz odbudowy po pandemii wywołanej koronawirusem. 125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek - na takie kwoty dla Polski przekładają się ustalenia unijnego szczytu.

Lwów: wmurowano kamień węgielny pod budowę domu dla bezdomnych kobiet

21.07.2020 09:03
We Lwowie jałmużnik papieski z Watykanu kardynał Konrad Krajewski poświęcił działkę i wmurował kamień węgielny pod budowę domu dla bezdomnych kobiet i matek samotnie wychowujących dzieci. Będą prowadziły go siostry Albertynki ze Lwowa. Cały budynek będzie funkcjonować jako Centrum Ekumeniczne świętego Jana Pawła II.

Konrad Szymański o szczycie UE: bezprecedensowy sukces Polski

21.07.2020 10:33
Mamy bezprecedensowy sukces, Polska jest nie tylko jednym z głównych beneficjentów budżetu wieloletniego UE, ale także należy do największych wygranych funduszu odbudowy - mówił po zakończeniu szczytu UE minister ds. europejskich Konrad Szymański.