Redakcja Polska

"Warto być stypendystą NAWA". Wyjątkowe korzyści z uczestnictwa w programie im. prof. Bekkera

16.04.2021 13:00
Dr Karol Makuch, z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, przebywał na stypendium Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej imienia profesora Mieczysława Bekkera w California Institute of Technology (CALTECH) w Stanach Zjednoczonych. Naukowiec wyjazd na stypendium traktuje jako ważny element swojego wykształcenia, a jego wartością dodaną są liczne kontakty międzynarodowe, które z pewnością wykorzysta w pracy badawczej w Polsce.
Audio
  • Z dr. Karolem Makuchem z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, stypendystą NAWA, rozmawia Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneguruXOX/shutterstock.com/cc

- Niewielka, prywatna uczelnia i bardzo renomowana - to właśnie zdecydowało, że wybrałem to miejsce na pobyt naukowy, powiedział, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, dr Karol Makuch.

Naukowiec prowadzi badania nad  antybiotykami szczególnie odpornymi na niektóre bakterie. Wyjazd do USA  stał się okazją do poznania nowych zagadnień, które doskonale  uzupełniły dotychczasową  działalność. Dzięki stypendium na CALTECH i współpracy tam z prof. Johnem Brady - dodaje uczony - zapoznałem się bliżej z fizyką materii aktywnej, co jest kluczowe dla badania ruchliwości bakterii. Chociaż przed laty, to antybiotyki przyczyniły się do zwalczenia wielu groźnych chorób, to dziś coraz częściej dochodzi do chorób, wywoływanych przez bakterie antybiotykooporne.

W skuteczniejszym stosowaniu  antybiotyków mogą pomóc badania dr. Karola Makucha, dla którego pobyt na stypendium naukowym w USA miał wielkie znaczenie, gdyż przyczynił  się nie tylko do poszerzenia wiedzy teoretycznej, związanej z eksperymentami prowadzonymi w Instytucie Chemii Fizycznej PAN, ale zainspirował też uczonego do poszukiwania rozwiązań i nowych pomysłów, które być może zaowocują powstaniem nowoczesnych, skuteczniejszych  antybiotyków.

Wyjazd na stypendium NAWA do USA, dr Karol Makuch traktuje jednak jeszcze szerzej, jako ważny element swojego wykształcenia, a jego wartością dodaną są liczne kontakty międzynarodowe, które z pewnością wykorzysta w pracy badawczej w Polsce.

Dr Karol Makuch zachęca naukowców do udziału w programie stypendialnym imienia profesora Mieczysława Bekkera, do którego Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej prowadzi obecnie nabór. Wnioski można składać elektronicznie do 25 maja na stronach  nawa.gov.pl.

Do wysłuchania rozmowy z dr Karolem Makuchem z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Mieczysław Bekker( 1905 -1989). Urodził się  w Strzyżowie k. Hrubieszowa jest absolwentem  Politechniki Warszawskiej, pracował w  Instytucie  Badań Inżynierii, prowadził badania nad budową samochodów terenowych. W czasie wojny trafił do Kanady, gdzie pracował w Biurze Badań Broni Pancernej. W  1955r. wyjechał do USA, został profesorem Uniwersytetu w Michigan. 

Po ogłoszeniu przez NASA w 1961r. konkursu na pojazd zdolny do poruszania się po Księżycu w ramach programu "Apollo Space Program", zespół instruktorów pod kierownictwem Mieczysława Bekkera rozpoczął prace objęte tym programem. Ich efektem  było skonstruowanie pojazdu księżycowego LRV, a wykonanego przez koncern General Motors w kooperacji z zakładami Boeing.

Prof. Mieczysław Bekker jest postacią znaną na świecie, m.in. otrzymał tytuł doktora honoris causa Politechniki w Monachium, Uniwersytetu Carleton w Ottawie, a także Uniwersytetu w Bolonii. Jego nazwisko zostało zapisane w Alei Zasłużonych nad Badaniami Kosmosu (Space Walk of Fame).  

Granty Interwencyjne NAWA. Trwa nabór wniosków w drugiej edycji programu

15.04.2021 11:38
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłasza drugą edycję programu Granty Interwencyjne NAWA. W programie dofinansowanie nawet do 300 tys. zł otrzymają projekty naukowców, których realizacja przyczyni się do rozwiązania bieżących, kluczowych dla społeczeństwa, problemów naukowych.