Jemen jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Wojna domowa, która w tym kraju trwa od siedmiu lat, spowodowała, że trzy miliony osób uciekły z domów, a 16 milionów, czyli połowa populacji, cierpi głód. Połowie dzieci w tym kraju grozi śmierć z powodu niedożywienia.
Jak mówi Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej, organizacja rozpoczęła współpracę z obecnymi na miejscu Lekarzami Bez Granic, by pomóc potrzebującym.
- Polska Misja Medyczna i Lekarze Bez Granic pomagają walczyć z głodem w Jemenie, kupując żywność i czystą wodą, której również brakuje, a która jest niezbędna dla przygotowania zdrowych posiłków - mówi Dorota Zadroga.
Dla wielu niedożywionych Jemeńczyków specjalistyczne jedzenie jest jedyną szansą na uniknięcie choroby lub śmierci. - Gotowe pakiety żywnościowe zawierają w sobie jedzenie, które jest nie tylko sycące, ale także bogate w niezbędne składniki odżywcze i łatwe w przygotowaniu. To szczególnie istotne, kiedy weźmiemy pod uwagę skalę zniszczeń w kraju, w którym problemem jest choćby dostęp do wody - dodaje Dorota Zadroga.
Największa katastrofa humanitarna
Wojna w Jemenie określana jest mianem największej katastrofy humanitarnej XXI wieku. Kosztowała życie co najmniej 233 tysięcy osób. Tymczasem w marcu podczas konferencji pomocowej ONZ udało się zebrać mniej niż połowę potrzebnych środków dla Jemeńczyków.
Siedem lat temu szyickie bojówki obaliły sunnicki rząd. Kilka miesięcy później Arabia Saudyjska wraz z sojusznikami rozpoczęła bombardowania Jemenu, by przywrócić do władzy sunnitów. Od tego czasu trwa wyniszczająca wojna, a szans na zakończenie konfliktu na razie nie widać.
Polska Misja Medyczna apeluje o finansowe wsparcie pomocy dla Jemeńczyków. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej organizacji www.pmm.org.pl.
IAR/dad