Redakcja Polska

Litwa i Estonia łagodzą ograniczenia epidemiczne

26.04.2021 12:26
Litwa łagodzi kolejne ograniczenia epidemiczne. Od poniedziałku działalność mogą wznowić m.in. kluby sportowe. Restrykcje zaczyna też od dzisiaj łagodzić Estonia.
Audio
  • Litwa i Estonia łagodzą ograniczenia epidemiczne. O szczegółach - Kamil Zalewski
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Adam Warżawa

Na Litwie po prawie półrocznej przerwie znów mogą działać kluby fitness oraz siłownie, a także niektóre baseny i sauny. Większość tych placówek musi jednak zapewnić powierzchnię 20 metrów kwadratowych na jedną osobę. Przedstawiciele klubów sportowych zapewniają, że będzie tego pilnował zautomatyzowany system kontroli.

Ponadto klienci w internecie będą mogli zobaczyć czy aktualnie są tam wolne miejsca.

Od poniedzialku na Litwie mogą być też prowadzone zajęcia sportowe na świeżym powietrzu. Jest to kolejny etap łagodzenia ograniczeń, wprowadzonych jeszcze w ubiegłym roku. W ubiegłym tygodniu władze zezwoliły na działalność ogródków kawiarnianych, sklepów w centrach handlowych oraz kin i teatrów. Wcześniej otwarte zostały m.in. muzea i galerie oraz zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Nie tylko Litwa łagodzi ograniczenia. W Estonii od dzisiaj dozwolone są ćwiczenia na świeżym powietrzu z udziałem do dziesięciu osób. Od 3 maja będą mogły działać też ogródki kawiarniane, większość sklepów oraz muzea.

W Estonii od wielu dni spada liczba nowych zakażeń. Współczynnik na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni wynosi niespełna 450. Ostatniej doby stwierdzono tam 163 nowe przypadki zakażeń. Na Litwie współczynnik wynosi prawie 540, a dziś potwierdzono 514 nowych zachorowań.


IAR/dad

Polski dyplomata chory na COVID-19 ewakuowany z Indii. Akcja polskich służb

25.04.2021 17:18
W niedzielę po południu do Polski przyleciał specjalny samolot, którym do Polski z Indii ewakuowany został ciężko chory na Covid polski dyplomata; towarzyszy mu jego rodzina: również chora ciężarna żona oraz czwórka dzieci. Całą operację skoordynowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB), skomplikowaną ze względu na presję czasu oraz liczbę instytucji zaangażowanych w ewakuację.

35 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu

26.04.2021 08:14
26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej. 35 lat później ukraińskie władze chcą, by pozostałości po elektrowni zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i koncentrują się na potencjale strefy wokół siłowni.

Rzeczniczka MSZ Rosji: Nord Stream 2 jest dla Niemiec kluczowym projektem

26.04.2021 09:55
Gazociąg Nord Stream 2 jest dla Niemiec kluczowym projektem, tak jest on kwalifikowany przez analityków niemieckich i przedstawicieli władz Niemiec - powiedziała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa w wywiadzie dla telewizji RT Deutsch.