Redakcja Polska

Z powodu pandemii nie odbędzie się tegoroczne Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy

09.06.2021 10:00
W związku z pandemią, także w tym roku, nie odbędzie się w czerwcu Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy i Misjonarek. Sympozjum naukowe - Modele misyjne i areopagi współczesnego zaangażowania misyjnego", zaplanowane na 22-24 czerwca br., odbędzie się online - poinformował sekretarz Komisji Episkopatu ds. Misji o. werbista Kazimierz Szymczych.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneAfrica Studio/shutterstock

Wyjaśnił, że okoliczności zewnętrzne i ograniczenia komunikacyjne nie pozwoliły w tym roku na zorganizowanie dorocznego spotkania.

- Przez ostatni rok większość misjonarzy z Polski nie przyjeżdżała na urlop do ojczyzny poza wyjątkowymi sytuacjami podyktowanymi stanem zdrowia. Pierwsze osoby pojawiły się u nas w Komisji Episkopatu ds. Misji dopiero w połowie maja br. – powiedział o. Szymczycha.

Zapewnił, że mimo trudności związanych z przemieszczaniem się kontakt z misjonarzami był cały czas. Przypomniał, że w odpowiedzi na wiele próśb od misjonarek i misjonarzy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w wyniku pandemii, jaka dotknęła terytoria misyjne, Dzieło Pomocy Ad Gentes wraz z Komisją Episkopatu ds. Misji 17 czerwca 2020 r. ustanowiły specjalny fundusz dla misji. Walkę ze skutkami pandemii wśród ubogich wsparto 2,678 mln zł. Pierwsze 500 tys. zł to był dar od biskupów i od wspólnot.

- W minionym roku większość próśb od misjonarzy dotyczyła dofinansowanie projektów charytatywnych i medycznych, a więc zakupu żywności i lekarstw oraz utrzymanie ośrodków zdrowia. W dalszej kolejności były projekty edukacyjne i ewangelizacyjne - powiedział o. Szymczycha. 

Wyraził nadzieję, że w przyszłym roku odbędzie się Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy.

Sympozjum online 

Poinformował, że 22-24 czerwca br. odbędzie się online sympozjum naukowe "Modele misyjne i areopagi współczesnego zaangażowania misyjnego", organizowane przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji, katedrę Misjologii UKSW w Warszawie i Stowarzyszenie Misjologów Polskich.

Będzie składało się z dwóch części – teoretycznej w postaci wykładów, a także z dyskusji kontynentalnej, w której wezmą udział misjonarze, łącząc się zdalnie.

Prelegenci spotkania

Wśród prelegentów będą: pallotyn abp Tadeusz Wojda, który poruszy temat misyjności w nauczaniu papieży – św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. O kwestii zmiany paradygmatu misyjności w nauczaniu Soboru Watykańskiego II i papieża św. Pawła VI referat wygłosi werbista ks. prof. UKSW Tomasza Szyszka. Oblat o. Ryszard Szmydka podejmie zagadnienie misyjności w nauczaniu papieża Franciszka.

Dyskusję kontynentalną na temat modeli misyjnych opartych na adhortacji "Ecclesia in America" poprowadzi były misjonarz bp Jan Piotrowski; na encyklice "Ecclesia in Oceania" poprowadzi dyr. Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. dr Maciej Będziński. Wymianę myśli w odniesieniu do adhortacji "Ecclesia in Oceania" będzie koordynował oblat ks. prof. Jarosław Różański, a w odniesieniu do adhortacji "Ecclesia in Asia" oblat ks. prof. Wojciech Kluj

- Oddając głos misjonarkom i misjonarzom ze wszystkich kontynentów, wsłuchamy się w ich doświadczenia i wiedzę, w świadectwa z ich pracy na misjach oraz potrzeby - powiedział przewodniczący Komisji Misyjnej KEP bp Jerzy Mazur. Wskazał, że sympozjum będzie jednym z elementów przygotowań do V Krajowego Kongresu Misyjnego w przyszłym roku.

W sympozjum będzie można uczestniczyć po zalogowaniu się. Transmisja będzie dostępna na platformie Zoom i na YouTube. Na 24 godziny przed rozpoczęciem sympozjum będzie można pobrać link do logowania się na stronie Komisji Episkopatu Polski ds. Misji: www.misje.pl

Doroczny zjazd

W dorocznym Wakacyjnym Zjeździe Misjonarzy, który od wielu lat odbywał się w Centrum Formacji Misyjnej przy ul. Byszewskiej 1 w Warszawie, brało udział ok 100-130 misjonarzy ze wszystkich kontynentów, którzy przebywali w tych miesiącach w Polsce na swoim urlopie. Zapoznawali się z sytuacją społeczno-polityczną w kraju, z realiami Kościoła katolickiego w Polsce, spotykali się m.in. z przedstawicielami władz państwowych, zwłaszcza Ministerstwa Spraw Zagranicznych, i ze specjalistami z różnych dziedzin nauki i kultury. Mieli także warsztaty medialne i z samoobrony.

W Azji i Oceanii, Afryce i na Madagaskarze oraz w Ameryce Łacińskiej posługują 1883 misjonarki i misjonarze z Polski.

W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach pracuje 766 misjonarzy i misjonarek z Polski, w tym 168 księży diecezjalnych, 403 zakonników, 178 sióstr zakonnych i 17 osób świeckich. W Afryce pracuje 730 misjonarzy, w tym 73 księży diecezjalnych, 291 zakonników, 349 sióstr zakonnych i 17 osób świeckich. W Azji posługuje 328 polskich misjonarzy – w tym gronie jest 44 księży diecezjalnych, 145 zakonników, 133 siostry zakonne i 6 osób świeckich. Z kolei w Oceanii pracuje 62 misjonarzy – 11 księży diecezjalnych, 43 zakonników, 7 sióstr zakonnych i jedna osoba świecka. Wszyscy pracują w Papui Nowej Gwinei. W Ameryce Północnej pracuje 17 misjonarzy – 4 księży diecezjalnych, 12 zakonników i jedna osoba świecka.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Kościół koronawirus

Odnaleziony obraz Jana Matejki na wystawie i aukcji w Warszawie

09.06.2021 10:30
Obraz „Święty Stanisław karcący Bolesława Śmiałego” Jana Matejki, który przez lata uznawano za zaginiony, zobaczyć można na wystawie w DESA Unicum w Warszawie.

Służby wyjaśniają sprawę włamania na maila szefa KPRM. „To pisała osoba władająca językiem rosyjskim”

09.06.2021 10:38
Służby wyjaśniają sprawę włamania na prywatną skrzynkę mailową szefa KPRM Michała Dworczyka. "Ktoś, kto zna język rosyjski, widzi, że to pisała osoba władająca językiem rosyjskim, próbująca pisać w języku polskim, więc sprawa jest dosyć jasna" - wskazał w środę Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych. „To akcja dezinformacyjna” – podkreślił.