Redakcja Polska

Rosja ogłosiła akcję powtórnych szczepień

01.07.2021 14:27
Rosja ogłosiła akcję powtórnych szczepień na koronawirusa. Służby sanitarne rekomendują przyjęcie trzeciej dawki preparatu w ciągu 6 miesięcy od ostatniego szczepienia.
Audio
  • Rosja ogłosiła akcję powtórnych szczepień. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Rosyjska szczepionka Sputnik V
Rosyjska szczepionka Sputnik VPAP/EPA/JAGADEESH NV

W czerwcu znacznie pogorszyła się w Rosji sytuacja epidemiczna. Lekarze zanotowali gwałtowny wzrost liczby zakażeń, przy jednoczesnym wzroście zgonów osób chorych na covid-19. Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia rekomenduje, aby szczepienia powtarzać co pół roku. Resort apeluje również do ozdrowieńców, aby przyjęli preparat przeciwko koronawirusowi.

W Rosji zaszczepiło się około 23 miliony osób. Rosyjscy lekarze podkreślają, że w ponad 140-milionowym kraju, to o wiele za mało, żeby można było mówić o zbiorowej odporności. Rosja jako pierwszy kraj na świecie zarejestrowała szczepionkę i pierwsza rozpoczęła jej podawanie. Jednak do tej pory Rosjanie są niechętni do przyjmowania preparatu.

Z zakupu rosyjskiej szczepionki wycofała się część państw, które ją wcześniej zamówiły. Brazylijskie służby nadzoru medycznego uznały, że Moskwa nie przedstawiła wystarczających danych o właściwościach preparatu, w tym o skutkach ubocznych. Gwatemala zażądała od Rosji zwrotu pieniędzy. To środkowoamerykańskie państwo zamówiło 12 milionów dawek, a dostało jak na razie 150 tysięcy.

Rosyjskie szczepionki nie uzyskały certyfikatów Światowej Organizacji Zdrowia, ani europejskiego regulatora.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja Sputnik V

Ostatni polscy żołnierze wrócili z misji w Afganistanie

01.07.2021 12:17
W środę we Wrocławiu wylądował samolot z żołnierzami wracającymi z ostatniej zmiany PKW w tym kraju. Tym samym cały polski personel wojskowy, obecny w Afganistanie, wrócił do Polski.

Najsłynniejsze odkrycia polskich archeologów i ich znaczenie dla promocji Polski

01.07.2021 14:13
To była najsłynniejsza ekspedycja polskich archeologów. 60 lat temu przybyli do Faras w Sudanie. "Żadne z naszych wykopalisk na Bliskim Wschodzie nie przyniosło nauce polskiej tyle uznania, ba, nawet w sławy w świecie, jak właśnie nasze odkrycia w Faras" - napisał kierownik misji prof. Kazimierz Michałowski, twórca polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. O znaczeniu polskich odkryć mówi Michał Murkociński, ambasador RP w Sudanie.

Izraelska prasa mięknie wobec stanowiska Polski i noweli Kpa. "Polaków można zrozumieć"

01.07.2021 13:24
Zmiany w polskim prawie nie wynikają z antysemityzmu; można zrozumieć Polaków chcących przedawnienia roszczeń majątkowych, biorąc pod uwagę, że od zakończenia wojny minęło niemal 80 lat - komentuje w czwartek izraelski dziennik "Haarec". Chodzi o ubiegłotygodniową nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która wywołała ostrą reakcję Izraela.