Redakcja Polska

Kreml kontynuuje represje wobec Tatarów krymskich

07.09.2021 10:39
Sąd w Symferopolu na zaanektowanym przez Rosję Krymie aresztował w poniedziałek na dwa miesiące trzech Tatarów krymskich, w tym wiceszefa Medżlisu - samorządu tatarskiego - Narimana Dżelała. Z kolei Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa oświadczyła we wtorek, że za niedawnym uszkodzeniem gazociągu na anektowanym Krymie stoi wywiad ukraiński i organizacja Tatarów krymskich - Medżlis.
Według wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy zatrzymani Tatarzy są torturowani
Według wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy zatrzymani Tatarzy są torturowaniEmine Dzheppar/Facebook

Do uszkodzenia gazociągu, o którym mówi FSB, doszło 23 sierpnia. 3 i 4 września na Krymie zatrzymano pięciu Tatarów: kuzynów Aziza i Asana Achtemowów, Szewketa Usejnowa, Eldara Odamanowa oraz wiceszefa Medżlisu, czyli samorządu Tatarów krymskich, Narimana Dżelała.

W oficjalnym komunikacie FSB oznajmiła, że "dywersję" organizował wywiad wojskowy Ukrainy "przy udziale Medżlisu". Oświadczyła także, że w czerwcu br. dwóch z zatrzymanych niedawno Tatarów krymskich wyjeżdżało na Ukrainę, gdzie szkolono ich z posługiwania się materiałami wybuchowymi.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, Dżelał pozostanie w areszcie do 4 listopada. Jak dodała, dwumiesięczny areszt zastosowano też do kuzynów Achtemowów.

Oskarżenia o uszkodzenie rurociągu

Mężczyzn aresztowano w związku z podejrzeniem o domniemane uszkodzenie rurociągu 23 sierpnia. Mają status podejrzanych z artykułu dotyczącego dywersji. Dodatkowo dwóch innych zatrzymanych skazano na kilkanaście dni aresztu za rzekome niepodporządkowanie się poleceniom funkcjonariusza.

Denisowa zaapelowała do Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet o "powstrzymanie samowoli kraju okupanta i sprzyjanie uwolnieniu nielegalnie aresztowanych obywateli Ukrainy".

Poinformowała też, że 4 września przed budynkiem FSB w Symferopolu odbyła się akcja wsparcia dla zatrzymanych Tatarów krymskich, podczas której zatrzymano 58 osób.

Zatrzymanie zemstą

Wiceszefowa MSZ Ukrainy Emine Dżaparowa twierdzi, że rewizje i zatrzymania to "zemsta" za szczyt Platformy Krymskiej, a sprawa jest sfabrykowana. - Moje źródła twierdzą, że zatrzymanych torturują. Stosowane są wobec nich nielegalne metody śledcze, psychologiczny i fizyczny nacisk - wskazała.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznały za nielegalne. Tatarzy, którzy przed aneksją stanowili 12-15 proc. ludności półwyspu, zbojkotowali referendum i narazili się na represje ze strony Moskwy. Rosja uznała Medżlis za organizację ekstremistyczną i zakazała jej działalności.


PAP/dad

Trwa napór na Polską granicę. Ponad 450 prób przekroczenia granicy w okresie stanu wyjątkowego

06.09.2021 13:14
Trwa cały czas napór na naszą granicę. Minionej doby 152 osoby usiłowały przekroczyć granicę. W okresie wprowadzenia stanu wyjątkowego mieliśmy do czynienia z 457 próbami nielegalnego przekroczenia granicy - poinformował w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Polskie służby szacują, że na Białorusi jest 10 tysięcy migrantów

06.09.2021 14:49
Polskie służby szacują, że na Białorusi znajduje sie 10 tysięcy osób z państw trzecich, próbujących dostać się na obszar Unii Europejskiej. Tylko w niedzielę udaremniono ponad 151 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

Kremlowskie trolle biorą na celownik strony mediów, w tym polskich

06.09.2021 16:33
Z analizy, opublikowanej przez badaczy z uniwersytetu w Cardfiff, wynika, że kremlowskie trolle internetowe biorą na celownik strony mediów na całym świecie, w tym polskich. Publikują na masową skalę komentarze, a potem na podstawie tych wpisów powstają teksty sugerujące, że czytelnicy we Francji, USA, czy też w Polsce popierają linię Moskwy.