Redakcja Polska

Większość dorosłych Ukraińców nie chce zaszczepić się przeciw Covid-19

13.09.2021 14:02
Ok. 56 proc. dorosłych mieszkańców Ukrainy nie planuje w najbliższym czasie zaszczepić się przeciw Covid-19 - informuje w poniedziałek kijowska fundacja Demokratyczni Inicjatywy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneStudio Romantic/Shutterstock

Poziom zaszczepienia przeciw Covid-19 na Ukrainie jest "nadzwyczajnie niski" w porównaniu z innymi krajami europejskimi - pisze w poniedziałek Demokratyczni Inicjatywy. Jak podkreśla, w kraju zaszczepionych jest około 18 proc. dorosłych osób stale zamieszkujących Ukrainę. Według poniedziałkowych danych ministerstwa ochrony zdrowia proces szczepienia zakończyło ok. 4,8 mln ludzi.

Fundacja stwierdza, że tempo szczepień może jeszcze bardziej spaść w związku z tym, że ponad 56 proc. dorosłych mieszkańców kraju nie planuje się zaszczepić w najbliższym czasie. Te wskaźniki są jednymi z najwyższych na świecie - ocenia.

Zauważa, że częściej szczepią się albo planują się zaszczepić osoby, które już chorowały na Covid-19.

Najniższy poziom zaszczepienia - wśród seniorów

Fundacja zwraca uwagę, że najniższy poziom zaszczepienia jest wśród osób starszych, będących w grupie ryzyka. Zgodnie z oficjalnymi statystykami według stanu z 6 września niecałe 8 proc. osób powyżej 80. roku życia otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, podczas gdy wśród osób w wieku 40-59 lat odsetek ten wynosi ponad 19 proc. Niski poziom zaszczepionych wśród osób starszych raczej związany jest z niezadowalającą pracą władz - ocenia.

Wśród najważniejszych argumentów za szczepieniem ankietowani wymieniali możliwość pracowania w czasie zaostrzenia restrykcji przeciwepidemicznych.

Prawie 14 proc. uczestników badania odpowiedziało, że chorowało na Covid-19 i było to potwierdzone dokumentacją. "To znacznie więcej niż oficjalne dane statystyczne, które potwierdzają zachorowanie na tę dolegliwość u maksymalnie 7 proc. mieszkańców" - czytamy.

Organizacja wskazuje, że najpewniej respondenci uwzględnili potwierdzone wyniki innych badań niż test PCR. Łączna liczba respondentów, którzy stwierdzili, że chorowali na Covid-19 - z potwierdzeniem w dokumentacji albo bez niego - jest zbliżona do danych Centrum Zdrowia Publicznego, które informowało o 40 proc. mieszkańców kraju posiadających przeciwciała Covid-19 (według stanu z czerwca-lipca).

W badaniu przeprowadzonym wspólnie przez Demokratyczni Inicjatywy i Centrum Politycznej Socjologii wzięło udział 2001 respondentów z różnych części kraju, z wyłączeniem terytorium niekontrolowanego przez władze w Kijowie. Badanie przeprowadzono w sierpniu.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina koronawirus COVID-19

Zbigniew Rau: z Łotwą, Litwą i Estonią dzielimy te same zagrożenia, współpraca jest więc naturalna

13.09.2021 13:36
W Rydze spotykają się szefowie dyplomacji i ministrowie obrony narodowej Polski oraz krajów bałtyckich. Wizyta poświęcona jest m.in. kwestiom bezpieczeństwa i współpracy w kontekście trwających, rosyjsko-białoruskich ćwiczeń Zapad-2021.

Francja: przedstawiciele Polonii oddali hołd rodakom pochowanym w Montmorency

13.09.2021 13:02
Francuska Polonia po raz 177. udała się z pielgrzymką do Montmorency, gdzie znajduje się największa nekropolia przedstawicieli polskiej Emigracji. Na cmentarzu są nagrobki m.in.: rodziny Mickiewiczów, Cypriana Kamila Norwida czy Delfiny Potockiej. Spoczywają tam m.in. poeta Aleksander Wat, malarka Olga Boznańska, czy uczestnik insurekcji kościuszkowskiej Karol Otto Kniaziewicz.