Redakcja Polska

"Przetrwaliśmy najgorszy okres pandemii. Daliśmy radę". Prezydent podsumował dotychczasową walkę z COVID-19

29.09.2021 13:43
- Z perspektywy czasu da się ocenić, które decyzje w okresie pandemii były lepsze, które gorsze, ale trzeba powiedzieć jedno - udało nam się przetrwać najgorszy do tej pory okres. Daliśmy radę - powiedział prezydent Andrzej Duda.
Prezydent podczas posiedzenia Rady ds. Ochrony Zdrowia
Prezydent podczas posiedzenia Rady ds. Ochrony ZdrowiaPAP/Andrzej Lange

Prezydent bierze udział w posiedzeniu Rady ds. Ochrony Zdrowia pt. "System ochrony zdrowia odporny na kryzysy - w jakim kierunku planować zmiany".

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda podkreślił, że "dziś mamy już spory bagaż doświadczeń w zmaganiu się z najpoważniejszym wyzwaniem, jakie w ogóle pojawiło się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, a mianowicie - pandemią koronawirusa". Prezydent zaznaczył, że z perspektywy czasu da się ocenić, które decyzje "podjęte w tym okresie kryzysowym były lepsze, które były gorsze".

- Ale trzeba powiedzieć sobie jedno: generalnie się udało przetrwać najgorszy jak do tej pory okres - gdy mieliśmy ponad 20 tys. dziennie przypadków stwierdzonych koronawirusa, gdy musieliśmy uruchomić szpitale polowe, gdy nawet w hangarze na lotnisku Okęcie był szpital dedykowany covidowy - ocenił prezydent.

- To jest na pewno fakt - daliśmy radę. Nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, by gremialnie zabrakło miejsc w szpitalach dla pacjentów, (...) by zabrakło komuś podstawowych środków ratujących życie, czyli choćby respiratorów, by dla kogoś brakło tlenu. Więc, jak mówię, ogólnie trzeba powiedzieć, że przeszliśmy przez ten najtrudniejszy okres i mamy nadzieję, że już taki więcej nie nastąpi - powiedział.

Strategia na przyszłość

Prezydent podkreślił jednocześnie, że "z całą pewnością jest dużo elementów, które można by poprawić". Podkreślił, że zasadniczym pytaniem jest to, w jaki sposób działać na przyszłość, "w jaki sposób powinniśmy mieć ustawiony system, by łatwiej i sprawniej był w stanie odpowiedzieć na tego typu nieprzewidziane wcześniej, a bardzo trudne sytuacje".

Jak mówił, drugim zagadnieniem - szerszym i poważniejszym - jest to, jak sprawić, by "system funkcjonował optymalnie przy danym poziomie finansowania". - Będziemy mieli kolejne zwiększenie poziomu finansowania ochrony zdrowia, zresztą ten wzrost (...) jest bardzo duży w ciągu ostatnich lat - zaznaczył Duda. Jak dodał, chodzi o to, by te środki były wydawane "jak najefektywniej, służąc jak najlepiej pacjentom".


IAR/PAP/ho

Komisja Europejska zatwierdziła mapę pomocy regionalnej w Polsce 2022-2027

28.09.2021 14:39
Komisja Europejska zatwierdziła mapę pomocy regionalnej w Polsce na lata 2022-2027. Decyzja została podjęta zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa w ramach zmienionych wytycznych, dotyczących wsparcia regionalnego. Umożliwiają one krajom członkowskim wspieranie najmniej uprzywilejowanych regionów europejskich w zmniejszaniu dystansu pod względem dobrobytu gospodarczego, dochodów i bezrobocia.

Ambasador RP na Ukrainie: należy mówić na arenie międzynarodowej o więzionych w Donbasie

28.09.2021 16:11
Ważne, by mówić na arenie międzynarodowej o osobach więzionych przez separatystów w Donbasie - podkreślił we wtorek ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki, przekazując pomoc bliskim ofiar trwającego od 2014 roku konfliktu.

Marcin Przydacz: nie ma prawnych podstaw, by zamrażać środki dla Polski z Funduszu Odbudowy

29.09.2021 09:31
Nie ma prawnych podstaw, by zamrażać środki dla Polski z Funduszu Odbudowy. Jeśli miałoby tak być, to by znaczyło, że Unia Europejska nie do końca działa praworządnie - tak wiceszef MSZ Marcin Przydacz odniósł się w środę do ewentualnego zamrożenia środków dla Polski z Funduszu Odbudowy.