Redakcja Polska

Negocjacje z Czechami ws. Turowa. Paweł Szrot: nie spodziewam się szybkiego rozstrzygnięcia

03.10.2021 14:38
Nie spodziewałbym się szybkiego rozstrzygnięcia tej sprawy; Czesi prowadząc te negocjacje chcieli uzyskać efekt w swojej polityce wewnętrznej - tak szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot skomentował w niedzielę w TVP Info rozmowy Polski i Czech ws. kopalni Turów.
Widok na kopalnię Turów
Widok na kopalnię Turówshutterstock.com/Peteri

W piątek w Pradze odbyła się 17. runda polsko-czeskich negocjacji. Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy nie przyniosły rezultatów z powodu eskalowania przez stronę czeską żądań, których spełnienie uczyniłoby negocjowaną umowę ws. Turowa "niewypowiadalną".

Do sprawy odniósł się w niedzielę w programie TVP Info szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. - Pan prezydent tę sprawę monitoruje i wielokrotnie wypowiadał się, że jakiekolwiek przerwanie działalności przez kopalnię Turów nie wchodzi tutaj w grę - z punktu widzenia gospodarczego, społecznego i bezpieczeństwa państwa przede wszystkim - podkreślił prezydencki minister.

- Natomiast ja bym się nie spodziewał rozstrzygnięcia tej sprawy przed wyborami w Republice Czeskiej, które za tydzień przypadną - powiedział Szrot. - Myślę, że Czesi prowadząc te negocjacje w ten a nie w inny sposób, chcieli uzyskać efekt w swojej polityce wewnętrznej - ocenił. - Można to zrozumieć, ale polski rząd nie powinien się na to zgadzać - podkreślił szef gabinetu prezydenta.

W maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) odpowiadając na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

PAP/dad

Budowa trasy Rail Baltica może zakończyć się później niż planowano

03.10.2021 12:20
Trasa kolejowa Rail Baltica, która ma połączyć Finlandię i państwa bałtyckie z Polską i Europą Zachodnią, prawdopodobnie nie zostanie ukończona w przewidywanym terminie. Opóźnienia związane są z projektem estońskiego odcinka oraz kwestiami środowiskowymi.

Białoruska propaganda wciąż o wywiadzie "wybitnego polityka" Łukaszenki dla CNN

03.10.2021 13:18
Na Białorusi nie cichnie ekscytacja wokół wywiadu Alaksandra Łukaszenki dla CNN. Państwowa machina medialna jest oburzona, że CNN zamieścił tylko 8 minut rozmowy i zarzuca prowadzącemu nieprofesjonalność. "Stracona szansa na wybitny wywiad z wybitnym politykiem" – przekonują media.