W sali pamięci umieszczono pamiątki po żołnierzach generała Maczka, broń, mundury i odznaczenia. Specjalna multimedialna tablica pozwala także prześledzić losy sześciu polskich pancerniaków, od początku wojny, przez ewakuację z Polski, walki we Francji, pobyt w Wielkiej Brytanii oraz na koniec szlak bojowy dywizji.
Jak mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, które jest współtwórcą memoriału, multimedialna tablica w ciekawy sposób wyjaśnia współczesnym trudną historię Polski i Polaków w czasie II wojny światowej. - Ważna dla nas rzecz to pokazać skąd się pojawili tu Polacy. Wielu Holendrów nawet dziś pyta dlaczego Polacy atakowali nie ze Wschodu a z Zachodu - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski.
Podczas inauguracji memoriału obecni byli przedstawiciele lokalnych władz oraz członkowie rodzin polskich żołnierzy, zarówno tych, którzy wrócili do ojczyzny, jak i tych, którzy po wojnie osiedlili się między innymi w Holandii.
Do historii przeszło radosne powitanie polskich pancerniaków w Bredzie, gdy 77 lat temu Holendrzy dziękowali za wyzwolenie spod niemieckiej okupacji. Małgorzata Kaczyńska, córka żołnierza dywizji Wacława Musiała zaznacza, że wielu Holendrów do dziś pamięta o dokonaniach polskich żołnierzy. - Tutaj właściwie nie było żadnych strat, to dzięki strategii generała Maczka. Do dziś jest to kultywowane - powiedziała Małgorzata Kaczyńska.
W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele Armii Królestwa Niderlandów oraz Wojska Polskiego. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Jarosław Mika powiedział, że Breda jest ważnym zwycięstwem w historii polskiego oręża. Jak dodał, polska dywizja pancerna zasłynęła wyjątkową odwagą i uporem. - Ciągle wracam do słów świętej pamięci Mariana Słowińskiego, który mówił, że jest to jego Breda i tu urodził się po raz drugi - powiedział generał Jarosław Mika.
Podczas inauguracji działalności Memoriału generała Stanisława Maczka ambasador RP w Królestwie Niderlandów odznaczył trzy osoby zaangażowane w krzewienie pamięci o polskich żołnierzach oraz opiekę nad ich grobami. Odznaczenia otrzymali Ilse Thuy van de Velde, Bożena Rijnbout-Sawicka oraz Frans Ruczyński.
Po uroczystości w budynku izby pamięci na Polskim Honorowym Cmentarzu w Bredzie oddano hołd polskim żołnierzom, odczytano apel poległych oraz oddano salwę honorową.
IAR/dad