Redakcja Polska

Szef Komisji w PE: odpowiedź Polaków na napływ uchodźców „bezprecedensowa i imponująca”

13.05.2022 16:01
Szef Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego, Dragos Pislaru powiedział w Warszawie, że odpowiedź Polaków na przypływ uchodźców z Ukrainy była "imponująca i bezprecedensowa”.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: FORUM/Arkadiusz Lawrywianiec

Polityk przewodniczył parlamentarnej delegacji, która przez trzy dni zbierała w Polsce informacje na temat pomocy udzielanej osobom uciekającym przez wojną. Europosłowie spotkali się z ministrami, samorządowcami, aktywistami, przedsiębiorcami którzy zatrudniają uchodźców oraz z przedstawicielami ukraińskich władz. 

Dragos Pislaru podkreślił, że jednym z celów delegacji było okazanie solidarności i wyrażenie uznania dla Polski: "Istnieje teraz więź między Polską a Ukrainą, która będzie trwała pokolenia. Myślę, że jest to niezwykle cenne. Chcemy, by Ukraina i wszystkie strony związane odczuwały te więź również na poziomie Unii Europejskiej".

Delegacja europarlamentu zbierała w Polsce także informacje w sprawie tego, w jaki sposób Unia może wesprzeć kraje i samorządy pomagające uchodźcom. "Otrzymaliśmy wiadomość i przekażemy ją dalej, że trzeba środków na pomoc uchodźcom. Potrzebna jest też koordynacja, by dało się odczuć europejską solidarność" - powiedział Dragos Pislaru: "Wysiłek, jaki Polska włożyła, jest zauważany na poziomie Unii Europejskiej i wszyscy są za to bardzo wdzięczni. Co mogę powiedzieć, to to, że z pewnością wdrożone zostaną rozwiązania, które zdejmą brzemię finansowe z Polski. Po to też tutaj jesteśmy, by przekazać dalej raport i zidentyfikować jakie są są najbardziej palące potrzeby i priorytety z którymi musimy się zmierzyć." 

Członkini delegacji Parlamentu Europejskiego, europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Rafalska powiedziała, że istnieje "ponadpolityczna zgoda" w sprawie tego, że Polska potrzebuje finansowego wsparcia: "Parlament Europejski pracuje obecnie nad rezolucją w sprawie społeczno-ekonomicznych skutków wojny na Ukrainie. Wnioski z wizyty delegacji w Polsce mają wpłynąć na kształt tej rezolucji."

Od wybuchu wojny na Ukrainie polsko-ukraińską granicą przekroczyły ponad trzy miliony osób - w znacznej większości to kobiety i dzieci. Ponad dwa miliony uchodźców znalazły w Polsce schronienie, pozostali udali się do innych krajów.

IAR/ks

Impact'22: obywatelom Ukrainy trzeba stworzyć możliwości zarobkowania i nauki

12.05.2022 11:00
Stworzenie szans rozwoju zawodowego, edukacji i możliwości prowadzenia własnego biznesu – to najlepsze długoterminowe wsparcie dla licznej rzeszy uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przez dłuższy czas zechcą pozostać w Polsce – wskazywali uczestnicy panelu „Zarządzanie różnorodnością w czasach kryzysu”, który odbył się w ramach kongresu Impact'22 w Poznaniu, w dniach 11-12 maja.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami władz Estonii

13.05.2022 14:22
- Dzisiaj możemy organizować pomoc. Możemy również dyskutować z naszymi aliantami i naszymi kolegami na temat sankcji. Możemy stosować różne nowoczesne rozwiązania, które są bolesne dla Rosji, które pokazują Rosji jasno i wyraźnie, że nie rządzi światem i nie będzie rządzić światem. A zwłaszcza naszym światem - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Tallinie.

Minister Jan Dziedziczak spotkał się ze społecznościami zagrożonych likwidacją polskich szkół na Litwie

13.05.2022 18:00
Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak spotkał się dzisiaj na Litwie z nauczycielami i uczniami dwóch polskich szkół zagrożonych likwidacją