Redakcja Polska

Amerykańskie okręty zacumowały w Polsce. "Pokaz siły na Bałtyku"

14.09.2022 16:06
W trójmiejskich portach zacumowały dwa amerykańskie okręty USS Guston Hall oraz USS Kearsarge. Jak ocenił kmdr por. rez. Maksymilian Dura, Amerykanie chcą w ten sposób pokazać swoją siłę na Bałtyku.
Wizyta okrętu USS Kearsage w Gdyni
Wizyta okrętu USS Kearsage w GdyniPAP/Adam Warżawa

W środę do gdyńskiego portu wpłynął okręt desantowy USS Kearsarge. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim. USS Kearsage zostanie w Gdyni prawdopodobnie do poniedziałku - do tego czasu jednostka ma zapewnić załodze wypoczynek i zapewnić zaopatrzenie.

Okręt ten jest okrętem flagowym 22. Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej USA. Statek ten liczy 257 metrów długości i 60 metrów szerokości. Może poruszać się z prędkością 22 węzłów (41 km/h).

Załoga statku liczy ok. 2 tys. osób, ale na pokładzie przebywa jednocześnie do 1,5 tys. jej członków. Okręt ten posiada standardowe dla swojej klasy - uzbrojenie wielozadaniowego amfibijnego okrętu szturmowego.

Z kolei okręt USS Guston Hall, który zacumował w Gdyni w Wolnym Obszarze Celnym w Nowym Porcie, jest jednostką, która została wcielona do służby w 1989 r. Załoga statku liczy 413 marynarzy - wśród, których jest 21 oficerów. Okręt ten może przyjąć na pokład 402 żołnierzy piechoty morskiej oraz można umieścić w nim kutry i poduszkowce desantowe. Na rufie znajduje się pokład dla śmigłowców.

"Pokaz siły na Bałtyku"

Jak wyjaśnił publicysta portalu defence24, kmdr por. rez. Maksymilian Dura, działania amerykanów należy traktować jako pokaz siły. - Amerykanie chcą pokazać swoją siłę na Bałtyku. Zaczynają traktować Bałtyk jako swój teren - uznał. Zaznaczył też, że takie jednostki nigdy wcześniej nie pływały po Morzu Bałtyckim. Nie jest możliwym też, aby pływały po nim  w razie konfliktu zbrojnego. - Obwód kaliningradzki jest nafaszerowany rakietami i Amerykanom byłoby szkoda stracić taką jednostkę - wytłumaczył. Według jego opinii - w razie konfliktu z Rosją - USS Kearsarge mógłby cumować w świnoujskim porcie.

USS Kearsarge oraz USS Guston Hall są kolejnymi już amerykańskimi okrętami, które w tym roku cumują w Polsce. W maju i w czerwcu do portu w Gdyni zacumował niszczyciel USS Gravely, w czerwcu do gdańska wpłynął zbiornikowiec USNS Patuxent. Z kolei w lipcu zbiornikowiec USNS Leroy Grumman najpierw zacumował w Gdańsku, a potem w Gdyni.


tvp.info/polskieradio24.pl/dad

Polska przekaże Rosji kolejne wnioski ws. zrabowanych dzieł kultury. Rusza kampania "Puste ramy"

14.09.2022 13:55
- Polska przekaże Rosji kolejnych siedem wniosków restytucyjnych dot. dzieł sztuki wywiezionych do ZSRR w czasie II wojny światowej - poinformował wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Zapewnił, że Polska nigdy nie przestanie poszukiwać i odzyskiwać zagrabionych w czasie wojny dóbr kultury.

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk: uchwała ws. reparacji wzmocni pozycję rządu

14.09.2022 14:33
Sejmowa komisja spraw zagranicznych pracuje nad projektem uchwały w sprawie dochodzenia przez Polskę reparacji za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Został przygotowany przez posłów PiS.