Redakcja Polska

"Ukraina wciąż potrzebuje naszego wsparcia". Apel Małgorzaty Gosiewskiej, wicemarszałek Sejmu RP

10.12.2022 10:26
- Czyj terroryzm wspiera Rosja? Swój własny. (...) Nie może być powrotu do tego, co było. Zbrodnie muszą być rozliczone - mówiła w Polskim Radiu dla Zagranicy Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu, odnosząc się do niedawnej rezolucji Parlamentu Europejskiego.
Audio
  • "Ukraina potrzebuje wsparcia demokratycznego świata". Z Małgorzatą Gosiewską, wicemarszałek Sejmu RP, rozmawia Halina Ostas [ posłuchaj]
Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu, w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu, w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Wojciech Kusiński

- Świat broni się przed uznaniem Rosji za państwo terrorystyczne, a Putina za terrorystę, bo jak potem wrócić do interesów z terrorystami? Z terrorystami się nie rozmawia i ta zasada zawsze obowiązywała. W przypadku Rosji tej reguły nigdy nie respektowano. Terrorystę zapraszano na salony, z nim prowadzono handel, próbowano się oswajać i przyjaźnić - przypomniała Małgorzata Gosiewska. 

- To jest ciągle ten sam człowiek, który zabijał Czeczenów, rosyjskich dziennikarzy, którzy próbowali się upominać o prawdę i demokrację. Ten sam człowiek najechał na Gruzję, ten sam człowiek stoi za wieloma zbrodniami, a od 2014 roku systematycznymi zbrodniami popełnianymi wobec narodu ukraińskiego - powiedziała Małgorzata Gosiewska.    

Wicemarszałek Sejmu po raz kolejny odwiedziła w tych dniach Ukrainę, broniącą się przed zbrodniczym reżimem Putina. Małgorzata Gosiewska otworzyła między innymi w Iziumie punkt medyczny.

Polityk zaznaczyła, że inicjatywa była odpowiedzią na ukraińskie potrzeby. Zniszczenie infrastruktury medycznej w różnych częściach Ukrainy jest bowiem doszczętne. - W porozumieniu z ukraińskim ministerstwem zdrowia, wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim podjęliśmy decyzję o wspieraniu strony ukraińskiej również w ten sposób. Będziemy stawiać teraz takie mobilne, kontenerowe punkty medyczne - powiedziała wicemarszałek Sejmu.

Niebawem będą otwarte kolejne dwa punkty medyczne bazowe w obwodzie chersońskim i charkowskim. W sumie będzie otwartych pięć punktów bazowych i siedem punktów medycznych. Strona ukraińska określi miejsca, w których będą umieszczone. Punkty bazowe spełniają rolę zaplecza socjalno-technicznego dla medyków. Punkty medyczne pełnią rolę tymczasowych przychodni. 

Zadanie to realizuje Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. 

W rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy wicemarszałek Małgorzata Gosiewska podzieliła się także refleksjami z wizyty na Łotwie gdzie wzięła udział w odsłonięciu pomnika polskiej działaczki i łotewskiej patriotki – Ity Kozakiewicz. Była ona założycielką i pierwszą prezes Związku Polaków na Łotwie.

Dzięki jej działaniom Polacy jako pierwsza grupa mniejszościowa opowiedzieli się za niepodległością Łotwy i zaangażowali w walkę o wolność. W 1990 roku Ita Kozakiewicz wzięła udział w ważnym dla Łotwy głosowaniu, w którym opowiedziała się za niepodległością kraju od ZSRR. Przyznano jej nagrodę „Kobieta Łotwa” jako pierwszej i jedynej kobiecie w dziejach niepodległego państwa łotewskiego.

- Ita Kozakiewicz to bohaterka przyjaźni polsko-łotewskiej, kobieta niezwykle dzielna, która potrafiła rozmawiać z ludźmi i zjednywać ich sobie - powiedziała Małgorzata Gosiewska. - Poszła drogą niezależności Łotwy – dodała wicemarszałek Sejmu. - Myślę, że gdyby żyła teraz, walczyłaby słowem, działaniami o wolną Ukrainę – zaznaczyła polityk.

- Była kobietą odważną i zdecydowaną, potrafiła przeciwstawiać się Rosji. Potrzeba teraz takich polityków – podkreśliła wicemarszałek Sejmu RP.

Z Małgorzatą Gosiewską, wicemarszałek Sejmu RP, rozmawia Halina Ostas.


Rosjanie przywieźli wyrzutnie Grad na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

08.12.2022 15:01
Rosjanie przywieźli w środę na teren okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej kilka wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad, najpewniej przygotowują kolejną prowokację – poinformował operator ukraińskich siłowni jądrowych Enerhoatom.

Ukraina zmaga się z brakiem prądu. Generatory prądu na wagę złota

09.12.2022 16:08
Na Ukrainie wciąż trwają przerwy w dostawach prądu po rosyjskich atakach rakietowych na infrastrukturę energetyczną. Ostatni atak miał miejsce w poniedziałek. Spowodował on deficyt energii elektrycznej w sieciach przesyłowych.

W Charkowie pożegnano Polaków, którzy polegli w walce o wolność Ukrainy

09.12.2022 16:22
W Charkowie pożegnano w piątek Janusza Szeremetę i Krzysztofa Tyfla, dwóch polskich ochotników Legionu Międzynarodowego, którzy polegli, walcząc po stronie ukraińskiej w wojnie z Rosją. Wraz z nimi pożegnano Amerykanina Claytona Hightowera.

Udokumentowano ponad 27 tysięcy zbrodni wojennych Rosjan na Ukrainie

10.12.2022 10:00
Od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji na Ukrainę udokumentowano ponad 27 tysięcy przypadków rosyjskich zbrodni wojennych.