Redakcja Polska

Myśliwce NATO dwukrotnie startowały do rosyjskich samolotów

19.12.2022 14:03
W zeszłym tygodniu myśliwce NATO w krajach bałtyckich dwukrotnie startowały w celu rozpoznania rosyjskich samolotów. Misją Baltic Air Policing na Litwie, Łotwie i w Estonii dowodzą obecnie polscy lotnicy. Jutro w bazie w Szawlach odwiedzi ich prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Myśliwce NATO dwukrotnie startowały do rosyjskich samolotów. Materiał Kamila Zalewskiego
Samoloty sił NATO uczestniczące w misji Baltic Air Policing
Samoloty sił NATO uczestniczące w misji Baltic Air PolicingNATO

Litewski resort obrony poinformował, że 15 i 16 grudnia myśliwce NATO startowały w celu rozpoznania i eskortowania rosyjskiego samolotu IŁ-20 oraz myśliwca SU-34. Obie maszyny leciały w przestrzeni międzynarodowej z obwodu kaliningradzkiego do Rosji bez włączonych transponderów i planów lotu. Dodatkowo rosyjski myśliwiec nie podtrzymywał kontaktu radiowego z obsługą naziemną. Od początku grudnia misją Baltic Air Policing w krajach bałtyckich dowodzi Polski Kontyngent Wojskowy "Orlik 11". W jego skład wchodzi 150 żołnierzy i pracowników, a nasi piloci mają do dyspozycji cztery myśliwce F-16. Polacy startują z bazy lotniczej w litewskich Szawlach na Litwie. Jutro poleci do nich prezydent Andrzej Duda wraz z małożonką Agatą Kornhauser-Dudą. W bazie lotniczej wezmą oni udział w spotkaniu wigilijnym z naszymi żołnierzami. Polskiemu przywódcy towarzyszyć będzie prezydent Litwy Gitanas Nauseda oraz przedstawiciele wojska litewskiego.

Misja Baltic Air Policing jest pełniona od 2004 roku, ponieważ kraje bałtyckie nie posiadają własnych samolotów myśliwskich. Maszyny Sojuszu startują z baz lotniczych w litewskich Szawlach i estońskiej Amari.


IAR/dad

Wiadomo, gdzie w Polsce staną kolejne wyrzutnie Patriot

19.12.2022 11:27
Kolejne wyrzutnie systemu Patriot zostaną rozmieszczone na Lubelszczyźnie, żeby nie doszło do powtórzenia się tragicznego wypadku z Przewodowa - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

"Per aspera ad astra". Wydano książkę o Leonie Cienkowskim - zapomnianym geniuszu nauki

19.12.2022 12:55
Do polskich czytelników trafia książka o niezwykłym człowieku -Leonie Cienkowskim. Cienkowski to nieco zapomniany w Polsce geniusz nauki. Nieprzypadkowo autorzy książki, naukowcy z Ukrainy - profesor Lubow Żwanko i profesor Dmytro Kibkało dali jej tytuł "Per aspera ad astra" (łac. - przez ciernie do gwiazd). 

Niska zdolność rosyjskiej armii. ISW: nawet wzmocniona przez siły białoruskie, jest wątpliwa

19.12.2022 12:58
Zdolność rosyjskiej armii, nawet wzmocnionej przez elementy sił białoruskich, do przygotowania i przeprowadzenia w najbliższych miesiącach na Ukrainie skutecznej ofensywy z użyciem sił zmechanizowanych jest wątpliwa – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).