Redakcja Polska

Spotkanie Cichanouska-Rau. Szef MSZ zapewnia o kontynuacji wsparcia dla środowisk demokratycznych

25.01.2023 14:24
Dalsze wsparcie dla białoruskich środowisk demokratycznych było wśród tematów rozmowy szefa MSZ Zbigniewa Raua i liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej - poinformował resort dyplomacji . Spotkanie odbyło się w środę w Warszawie.
Szef MSZ rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską o dalszym wsparciu dla białoruskich środowisk demokratycznych
Szef MSZ rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską o dalszym wsparciu dla białoruskich środowisk demokratycznychTwitter/MSZ

MSZ poinformowało o spotkaniu w mediach społecznościowych; we wpisie resortu podkreślono, że podczas rozmowy minister Rau zapewnił o kontynuacji wsparcia dla białoruskich środowisk demokratycznych.

- Swiatłana Cichanouska przebywa od kilku dni w Polsce, spotykała się z prezydentem RP Andrzejem Dudą, członkami polskiego rządu i parlamentu. Spotkała się także z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. To normalny ciąg dalszy roboczych spotkań. Minister spotykał się z panią Cichanouską także i na marginesie swoich działalności jako przewodniczący OBWE, i tutaj w Polsce- powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Teraz - dodał - szef MSZ "chce bardzo mocno podkreślić, że w dobie trwającej wojny na Ukrainie w dalszym ciągu powinniśmy pamiętać o Białorusi, o prześladowaniach Polaków na Białorusi, prześladowaniu białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego". - Symbolem tego wszystkiego jest dla nas pani Cichanouska i działalność białoruskiej diaspory. Mimo formalnego uznawania w dalszym ciągu przez nas władz w Mińsku podkreślamy jednak, kto jest prawdziwym moralnym reprezentantem Białorusi - podkreślił Jasina.

Spotkanie z marszałek Sejmu

W środę przed południem z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską spotkała się także marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Po tym spotkaniu Cichanouska weźmie udział w posiedzeniu sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych; będą też w nim uczestniczyć inni przedstawiciele białoruskich środowisk obywatelskich i opozycyjnych. Tematem będzie m.in. sytuacja na Białorusi, sytuacja Polaków na Białorusi oraz stanowisko tego kraju wobec wojny w Ukrainie.

W poniedziałek Swiatłana Cichanouska wzięła udział w uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego z udziałem prezydentów Polski i Litwy - Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy na Cytadeli w Warszawie, a we wtorek spotkała się z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim.


Swiatłana Cichanouska w 2020 roku brała udział w wyborach prezydenckich na Białorusi stawiając w nich czoła rządzącemu od 1994 roku Alaksandrowi Łukaszence. Powszechnie uznawanemu za dyktatora przywódcy Białorusi przyznano oficjalnie 80,1 proc. głosów. Cichanouska, według oficjalnych wyników, uzyskała poparcie 10,1 proc. głosujących.

Opozycja uznała te wyniki za sfałszowane, a przez kraj przelała się fala protestów z żądaniem uczciwych wyborów. Były to największe masowe protesty w historii Białorusi. Na wystąpienia społeczeństwa obywatelskiego władze odpowiedziały represjami na wielką skalę. Sama Cichanouska po wyborach była zmuszona przez władze do wyjazdu z kraju.


PAP/dad

Rozpoczęła się kolejna rozprawa sądowa w sprawie Andrzeja Poczobuta

25.01.2023 11:39
Kolejna rozprawa sądowa w sprawie działacza polskiej mniejszości na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta rozpoczęła się w środę rano. Taką informację uzyskała PAP telefonicznie w sądzie obwodowym w Grodnie, przed którym proces toczy się za zamkniętymi drzwiami.

Leopardy pojadą na Ukrainę. Niemcy wyślą swoje czołgi, dają zielone światło innym krajom

25.01.2023 12:37
Niemcy zatwierdziły dostawę czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Po tygodniach nacisków ze strony Kijowa, Warszawy oraz innych sojuszników Berlin zdecydował o dostarczeniu Ukrainie 14 maszyn z zapasów Bundeswehry oraz zgodził się na to, by inne europejskie państwa wysłały czołgi niemieckiej produkcji ze swoich zasobów.

"Politico": decyzja Scholza w sprawie Leopardów to "zwycięstwo Polski"

25.01.2023 14:00
Po tygodniowych głośnych naciskach na dostawy czołgów Warszawa złożyła we wtorek oficjalny wniosek o zezwolenie na eksport leopardów, co zmusiło kanclerza Niemiec Scholza do ostatecznego podjęcia decyzji - pisze portal "Politico", określając to "zwycięstwem Polski".