Redakcja Polska

Izraelskie czołgi Merkawa mogą trafić do Europy. Pierwszy taki przypadek w historii

16.06.2023 09:53
Izrael prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży używanych czołgów Merkawa do dwóch krajów, w tym jednego w Europie, co byłoby pierwszym w historii eksportem tego pojazdu bojowego - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony.
Izraelski czołg ciężki Merkava operuje przy granicy ze Sterfą Gazy
Izraelski czołg ciężki Merkava operuje przy granicy ze Sterfą GazyFoto: Archiwum PAP/EPA/JIM HOLLANDER

- Są dwa potencjalne kraje, z którymi prowadzimy zaawansowane negocjacje (w sprawie sprzedaży czołgów)  - powiedział Jair Kulas, szef departamentu koordynacji eksportu Ministerstwa Obrony (SIBAT).

- Nie wolno mi ich wymieniać, ale jeden z nich znajduje się na kontynencie europejskim - dodał Kulus.

Izraelski "rydwan"

Czołg Merkawa, po hebrajsku "rydwan", został wprowadzony do Sił Obrony Izraela (IDF) po tym, jak izraelski korpus pancerny poniósł ciężkie straty w wojnie z Egiptem i Syrią w 1973 roku. Od lat 80. jest głównym czołgiem bojowym IDF.

W ostatnich latach Izraelczycy zastąpili większość swoich modeli Merkawa Mark 3 nowocześniejszymi Mark 4. Jak zaznacza Times of Israel, potencjalna sprzedaż prawdopodobnie obejmowałaby starsze czołgi Merkawa Mark 2 i niektóre czołgi Merkawa Mark 3, wprowadzone w latach 90.

Kulas wyjaśnił, że popyt na izraelskie produkty był częściowo spowodowany tym, że kraje chciały uzupełnić swoje arsenały po dostarczeniu Ukrainie broni koniecznej do walki z Rosją. - Świat goni za nowoczesnymi systemami, a procesy produkcyjne wymagają czasu, a nie każdy ma czas, aby czekać - zauważył szef SIBATu.

Izraelski resort obrony poinformował w środę, że roczna wartość sprzedaży izraelskiej broni osiągnęła rekordową wartość 12,5 miliarda dolarów w 2022 roku, co oznacza wzrost o 65 proc. w ciągu pięciu lat.

"Niezniszczalny"

Merkawy noszą miano "niezniszczalnych". Czołgi są owocem wieloletnich prac izraelskiego przemysłu ciężkiego i prac specjalistów. W ich projektowaniu postawiono przede wszystkim na zmaksymalizowanie bezpieczeństwa i przeżywalności załogi. Stąd też decyzja miedzy innymi o umiejscowieniu silnika z przodu czołgu - przeciwnie do czołgów produkcji amerykańskiej, brytyjskiej, niemieckiej czy rosyjskiej. Takie rozwiązanie dodatkowo chroni załogę czołgu w przypadku uderzenia pociskiem od przodu, pozwoliło też umiejscowić awaryjny właz z tyłu pojazdu, tak, by załoga w łatwy sposób mogła opuścić uszkodzony pojazd nawet pod ostrzałem wroga i dalej kontynuować walkę.

Dzięki takim rozwiązaniom izraelskie Merkawy to konstrukcje o unikalnej budowie. Od 2010 roku izraelscy konstruktorzy zaczęli montować na Merkawy aktywny system obrony "Trophy" mający na celu niszczenie nadlatujących pocisków jeszcze przed kontaktem z pancerzem czołgu, zazwyczaj w kilkudziesięciometrowej odległości. System ten potgrafi też wskazać kierunek, z którego wrogi pocisk został wystrzelony. W połączeniu z wielowarstwowym pancerzem stalowym jak i kompozytowym, wzmocnionym warstwą pancerza reaktywnego, Merkawy to jedne z najlepiej opancerzonych czołgów współczesnego pola walki. Co ciekawe, pancerz Merkawy ma konstrukcję modułową, dzięki czemu można wymieniać poszczególne jego elementy praktycznie na całym czołgu, co ma bezpośredni wpływ na szybkość naprawy. 

Merkawy są też dużo ciężej wykrywalne przez inne czołgi, ze względu na zastosowanie specyficznego kształtu, użycia specjalnej farby i konstrukcji kadłuba z silnikiem z przodu. Wpływa to na zmniejszenie wykrywalności termicznej maszyny. W przypadku dłuższych misji czołg może zostać wyposażony nawet w... toaletę.


 

PAP/Polskie Radio dla Zagranicy/dad

Ukraińskie wojska przesuwają się do przodu mimo zaciętego oporu Rosjan

15.06.2023 10:04
Trwa ukraińska kontrofensywa na kilku kierunkach frontu, w tym na odcinku południowym. Jak informuje resort obrony, ukraińskie wojska, mimo zaciętego oporu Rosjan, przesuwają się do przodu. Przeszkodą w kontrofensywie są także szczelne pola minowe.

Polscy wolontariusze - paramedycy odbyli szkolenie przed wyjazdem na ukraiński front

15.06.2023 14:42
Szkolenie obejmowało m. in. obsługę łączności i broni, a także zasady poruszania się w strefie walk i współpracy z żołnierzami. Wolontariusze musieli też zorganizować polowe schronienie.

Izrael wesprze Polskę w staraniach o reparacje od Niemiec? Wiceszef MSZ wyjaśnia

16.06.2023 09:11
W wywiadzie dla "Super Expressu" wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że "o zadośćuczynienie od Niemiec powinniśmy występować razem z Izraelem". - Musimy doprowadzić do tego, żeby zbrodnia została rozliczona - podkreślił.