Redakcja Polska

Białoruś: w Miławidach zniszczono zabytkowy budynek z czasów Powstania Styczniowego

23.06.2023 13:27
Na rozkaz białoruskich władz został zniszczony zabytkowy budynek poczty we wsi Miławidy w obwodzie brzeskim. Jest on związany z historią Powstania Styczniowego.
Podczas powstania styczniowego stoczono ok. 1500 bitew i potyczek
Podczas powstania styczniowego stoczono ok. 1500 bitew i potyczekPolona/Domena Publiczna

W budynku tym mieścił się sztab powstańców. 3 czerwca 1863 roku oddział pod dowództwem Aleksandra Lankiewicza stoczył zwycięski bój z przeważającymi siłami wojsk rosyjskich, które poniosły dotkliwe straty. W ostatnich latach milicja rozpędzała uczestników uroczystości ku czci powstańców, które opozycja demokratyczna organizowała w Miławidach w rocznice bitwy.

Po dojściu do władzy Aleksandra Łukaszenki propaganda i historiografia reżimu określają powstania zorganizowane w XIX wieku mianem "buntów przeciwko legalnej władzy". Niedawno w budynku Uniwersytetu Mińskiego pod pretekstem przebudowy wnętrza zniszczono ceramiczne dekoracje z wizerunkami bohaterów Powstania Styczniowego.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś Powstanie Styczniowe

"Ojcostwo to ogromna, ale i piękna odpowiedzialność". Para prezydencka złożyła życzenia z okazji Dnia Ojca

23.06.2023 11:17
"Życzymy panom zdrowia, sił, sukcesów zawodowych, radości i satysfakcji z każdej chwili spędzonej ze swoimi bliskimi" - napisała w piątek para prezydencka z okazji Dnia Ojca.

Mieszkańcy greckiej wyspy Kos zaangażowani w wyjaśnienie śmierci Polki

23.06.2023 11:59
Greckie organy ścigania prowadzą czynności w sprawie zabójstwa Polski na wyspie Kos. Lokalne media podały, że podejrzanego powtórnie przesłucha prokurator. Wczoraj prowadzący śledztwo postawili zarzut zabójstwa 27-letniej wrocławianki Anastazji 32-letniemu Banglijczykowi. To z nim kobieta miała spędzić ostatnie godziny życia.

KUL z ofertą edukacyjną dla Polonii i Polaków za granicą

23.06.2023 12:43
W czasach komunistycznych Polonia wspierała Katolicki Uniwersytet Lubelski, dziś możemy się odwdzięczyć tym, co w nas najlepsze – wiedzą i edukacją dla Polaków żyjących poza granicami Polski. Działamy niespełna rok ale już widać, że pomysł z powołaniem Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą był bardzo udany. Uczestników przybywa, pojawiają się nowe kursy i coraz intensywniej myślimy nad ofertą dla osób szykujących się do powrotu do ojczyzny – mówi koordynator Studium, dr Wojciech Wciseł.