Zakończyliśmy pierwszy turnus kursów, jesteśmy w trakcie drugiego i rozpoczęliśmy rekrutację na trzeci, który wystartuje jesienią tego roku. Wyszliśmy z ofertą edukacji online, szybko jednak okazało się, że ludzie chcą się również spotykać stacjonarnie. Powołaliśmy w niespełna rok biura w Paryżu i Londynie. Z tych miejsc mamy najwięcej uczestników ale na spotkania stacjonarne przyjeżdżają ludzie z całego świata. Cieszymy się, że poza edukacją możemy również spotykać i integrować środowiska polonijne. Słuchamy naszych studentów i z każdym turnusem poszerzamy i dostosowujemy listę kursów do ich potrzeb. Wiele osób interesuje się promocją kultury polskiej czy nowymi mediami, bo aktywnie działają w swoich środowiskach lokalnych, ale mamy też osoby, które pracują poza granicami z osobami starszymi czy niepełnosprawnymi i chętnie korzystają z kursu opieki paliatywnej – mówi dr Wojciech Wciseł.
Coraz wyraźniej przewija się w rozmowach z uczestnikami kursów temat powrotów z emigracji. Otwierając ostatnio biuro w Londynie, wiele osób z fali emigracji po 2004 roku podkreślało, że czeka na okres wakacyjny, by na spokojnie spakować się z przeprowadzić do Polski. Widzimy, że skala powrotów rośnie i myślimy nad poszerzeniem naszej oferty o ten obszar. Wchodzą tu kwestie doradztwa zawodowego, mienia przesiedleńczego, rozliczenia podatkowe ale również zagadnienia z zakresu psychologii, jak wspierać dzieci, które wychowały się na emigracji i często lepiej posługują się językiem zamieszkania niż ojczystym rodziców – zauważa gość audycji Kierunek Polska.
Z dr. Wojciechem Wcisłem, o ofercie edukacyjnej Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Na audycję Kierunek Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.