Redakcja Polska

Pamięć bohaterstwa rodziny Ulmów. Do Berlina pojedzie specjalna lokomotywa

13.07.2023 12:27
Lokomotywa z napisem "Zamordowani przez Niemców za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej" będzie jeździła na trasie Przemyśl - Berlin. - Przede wszystkim chodzi nam o upamiętnienie bohaterstwa i męczeństwa rodziny Ulmów, którzy w 1944 roku zostali bestialsko zamordowani przez Niemców za ukrywanie swoich żydowskich sąsiadów - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceprezes PKP Intercity Tomasz Gontarz. 
Lokomotywę z grafikami o beatyfikacji Ulmów zaprezentowano na Dworcu Centralnym
Lokomotywę z grafikami o beatyfikacji Ulmów zaprezentowano na Dworcu CentralnymTT/@niepodlegla

W czwartek na Dworcu Centralnym w Warszawie odbyła się prezentacja lokomotywy PKP z grafikami zapowiadającymi beatyfikację rodziny Ulmów. To wspólny projekt MKiDN, Biura Niepodległa, PKP S.A., PKP Intercity S.A. oraz IPN. W hali głównej Dworca Centralnego otwarto wystawę "Samarytanie z Markowej".

"Chcemy przypomnieć tę kartę historii"

Tomasz Gontarz powiedział, że "w taki sposób chcemy przedstawić bohaterstwo rodziny Ulmów". - Pociąg jest międzynarodowy i teraz w czasach, w których nie mówi się o niemieckich zbrodniach, tylko o nazistowskich zbrodniach, chcemy przypomnieć tę kartę historii i to robimy - zaznaczył wiceprezes PKP Intercity. 

- To także wpisuje się w szereg wcześniejszych działań podejmowanych przez PKP Intercity. Od 2018 roku znakomicie współpracujemy z biurem Niepodległa. Pierwszą naszą inicjatywą było oklejenie w biało-czerwone barwy 20 naszych lokomotyw, aby wpisać się w uroczystości 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - wskazał gość audycji.

Wystawa "Samarytanie z Markowej"

Prezentacji lokomotywy towarzyszyło otwarcie przygotowanej przez IPN wystawy "Samarytanie z Markowej" w hali głównej Dworca Centralnego. Ekspozycja składa się z dwudziestu plansz, prezentujących między innymi dokumenty i zdjęcia ilustrujące historię rodziny Ulmów oraz życie polskiej i żydowskiej społeczności Markowej.

Przedstawione zostały także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci. Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Posłuchaj
19:28 _PR24_AAC 2023_07_13-11-09-01.mp3 Tomasz Gontarz o lokomitywie z grafikami o beatyfikacji Ulmów (Temat dnia/PR24) 

PAP/IAR/PR24/dad

Wołyński Rajd Motocyklowy. „Wracamy tam by pamiętać i pomagać”

12.07.2023 15:08
Tam, gdzie kiedyś była Polska, dziś o pamięć wołają zapomniane groby Polaków. Chcieliśmy tę pamięć przywrócić, oddać hołd zamordowanym Polakom przez ukraińskich nacjonalistów, oznaczyć miejsca ich życia i śmierci, odnaleźć i posprzątać cmentarze. Podpisywaliśmy się pod hasłem, że nie o zemstę a o pamięć i prawdę wołają ofiary – mówi Henryk Kozak, założyciel Stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Instytut Pileckiego odsłonił Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

13.07.2023 12:47
W siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie został w środę odsłonięty Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który znajduje się przy tzw. Domu Turka, głównym ośrodku terroru komunistycznego na Suwalszczyźnie. W latach 1945-56 w budynku mieściło się UB.

W Wilnie uroczyste obchody 79. rocznicy operacji "Ostra Brama"

13.07.2023 15:34
W Wilnie odbywają się uroczyste obchody z okazji 79. rocznicy operacji "Ostra Brama", nazywanej też powstaniem wileńskim. Była to część prowadzonej przez Armię Krajową akcji "Burza". Zakładała ona samodzielne wyzwalanie przez Polaków okupowanych ziem polskich przed wkroczeniem Armii Czerwonej.