Redakcja Polska

W Wilnie uroczyste obchody 79. rocznicy operacji "Ostra Brama"

13.07.2023 15:34
W Wilnie odbywają się uroczyste obchody z okazji 79. rocznicy operacji "Ostra Brama", nazywanej też powstaniem wileńskim. Była to część prowadzonej przez Armię Krajową akcji "Burza". Zakładała ona samodzielne wyzwalanie przez Polaków okupowanych ziem polskich przed wkroczeniem Armii Czerwonej.
Audio
  • W Wilnie rozpoczęły się uroczyste obchody 79. rocznicy operacji "Ostra Brama", nazywanej też powstaniem wileńskim. Materiał Kamila Zalewskiego
Wilno: uroczyste obchody 79. rocznicy operacji Ostra Brama
Wilno: uroczyste obchody 79. rocznicy operacji "Ostra Brama"Foto: Źródło fot.: Twitter Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (@Kombatanci)

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złożył w południe kwiaty przy Mauzoleum Matki i Serca Syna. Powiedział Polskiemu Radiu, że podtrzymywanie pamięci o operacji "Ostra Brama" jest ważne dla współczesnych Polaków i Litwinów. W jego opinii z tamtych lat płynie wzorzec, którym było umiłowanie wolności. - To było to, co determinowało żołnierzy AK, gdy chwycili za broń w walce z Niemcami w 1944 roku. Oni, podobnie jak Józef Piłsudski, tak definiowali polskość - zaznaczył.

79 lat temu Polakom udało się oswobodzić Wilno. Armia Krajowa musiała jednak podjąć współpracę z Rosjanami. Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że tuż po wyzwoleniu Wilna Sowieci zdradzili polskich żołnierzy. Dowództwo AK zostało aresztowane, a żołnierze internowani. Część z nich została wywieziona w głąb ZSRR. "Bo tacy są Rosjanie i taka jest Rosja. Rosji nigdy nie wolno ufać. Józef Piłsudski mówił, że w Rosjanach jest coś takiego, że kiedy mają jakieś niepowodzenia to wtedy będą traktować cię jak brata. Gdy przychodzi sukces to zdradzą cię natychmiast" - dodał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Główne uroczystości 79. rocznicy operacji "Ostra Brama" odbędą się o 16:00 w Krawczunach koło Wilna. 13 lipca 1944 roku została tam stoczona bitwa oddziałów Armii Krajowej z żołnierzami Wehrmachtu. Znajduje się tam postawiony przez Polaków pomnik upamiętniający największą bitwę wileńską. Polową mszę świętą poprzedzi ceremonia składania kwiatów.


IAR/dad

Instytut Pileckiego odsłonił Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

13.07.2023 12:47
W siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie został w środę odsłonięty Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który znajduje się przy tzw. Domu Turka, głównym ośrodku terroru komunistycznego na Suwalszczyźnie. W latach 1945-56 w budynku mieściło się UB.

Dramatyczne losy uchodźców w słuchowisku PAH pod tytułem „DOM”

13.07.2023 14:00
Bohaterami 4-odcinkowego cyklu Polskiej Akcji Humanitarnej są m.in. Syryjczyk, Afganka a także dwójka Ukraińców, którym rosyjska agresja odebrała stabilizację i bezpieczeństwo.