Piotr Giertych, przewodniczący Rady Fundacji Orszak Trzech Króli, zaznacza, że najważniejszy w inscenizacjach i świętowaniu podczas orszaków, jest wymiar radości z Objawienia Boga Zbawcy, który przychodzi do każdego człowieka.
"Główną sprawą jest duch, który nam przyświeca. Chcemy przypomnieć, że 2000 lat temu narodził się Zbawiciel, który przyszedł na ten świat dla wszystkich" - mówi Piotr Giertych. "Bóg jest dla wszystkich i szopka stała otworem dla pasterzy, dla królów, dla wszystkich ludzi, którzy chcieli przyjść i oddać hołd Jezusowi. Taka nam przyświecała od samego początku idea, że jesteśmy otwarci, że każdy może przyjść" - dodaje.
Tradycyjnie królowie reprezentują ludy na trzech kontynentach - w Afryce, Azji i Europie. W mędrcach, którzy przyszli oddać pokłon Jezusowi, pierwotny Kościół widział siebie, wierzących, ale i niewierzących, całą rodzinę ludzką, wśród której pojawił się Chrystus - Zbawiciel. Święto nadal podkreśla uniwersalność i aktualność chrześcijaństwa, które jest skierowane do ludzi wszystkich ras, języków i kultur.
Święto Trzech Króli to dziś nie tylko uroczystość kościelna, ale podobnie jak w Polsce, także w wielu krajach to dzień ustawowo wolny od pracy. Piotr Giertych zwraca uwagę, że 6 stycznia mobilizuje do wspólnego działania bardzo wiele różnych grup i organizacji. "Orszaki są organizowane przez szkoły, stowarzyszenia miłośników ziemi lokalnej, przez domy kultury, koła gospodyń wiejskich, OSP, przez parafie, czasami też przez urzędy miejskie. Piękne wydarzenie, w wielu miejscach jest to największe zgromadzenie mieszkańców danej miejscowości - zarówno w małych, jak i w dużych miejscowościach. Żaden sylwester, mecz piłkarski czy inne wydarzenie tego typu, nie gromadzi tylu ludzi, co Orszak Trzech Króli" - mówi Piotr Giertych.
Uroczystość Objawienia Pańskiego to obok Wielkanocy najstarsze święto Kościoła. Organizowane tego dnia orszaki przejdą ulicami polskich miast po raz 16. Polskie Radio jest patronem medialnym Orszaku Trzech Króli.
IAR/ks