Krzysztof Królikowski, polski lekarz, prezes Stowarzyszenia Dawny Szpital Ujazdowski, inicjator powstania biblioteki w Kijowie, dziś pełniąc swoistą rolę jej opiekuna, współpracuje z wieloma instytucjami, organizacjami i fundacjami. Chodzi o załatwienie spraw podstawowych, zgromadzenie i przewiezienie zbiorów, dostarczenie wyposażenia, zebrania środków, które pomogą przetrwać placówce. Tym bardziej jest to ważne, gdyż ta biblioteka, to polskie miejsce w Kijowie, gromadzące nie tylko środowisko medyczne. Tam odbywają się ciekawe prelekcje, wykłady, autorskie spotkania, a to przyczynia się także do integracji Polaków i Ukraińców.
Krzysztof Królikowski opowiadał w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy, że dziś poszukiwanie wsparcia dla Biblioteki zajmuje dużo czasu i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Egzamin z pomagania nie wszyscy zdają, lekarz mówił: To dzięki determinacji i wsparciu Fundacji Solidarności Międzynarodowej oraz osobistemu zaangażowaniu Rafała Dzięciołowskiego, prezesa jej Zarządu udało się niedawno przewieźć do Kijowa zbiory najnowszych książek medycznych oraz meble i inne elementy wyposażenia placówki. Mieliśmy to w planach już jakiś czas temu, ale trwająca wojna w Ukrainie nam to uniemożliwiała. Jesteśmy bardzo wdzięczni i szczęśliwi, że teraz się to udało, że ktoś zrozumiał nasze potrzeby i udzielił dużego wsparcia.
Krzysztof Królikowski w Polskim Radiu
Rafał Dzięciołowski, prezes Zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej, który także był gościem PRdZ opowiadał: Rzeczywiście Fundacja działa na Ukrainie bardzo intensywnie, jeszcze przed wybuchem wojny była obecna w obszarze wsparcia polityki rozwojowej, realizowanej przez rząd Rzeczypospolitej. Po wybuchu wojny wzięliśmy na siebie ciężar wsparcia zarówno humanitarnego, jak i kontynuację projektów rozwojowych, które w tych okolicznościach stały się po prostu wsparciem dla walczącej Ukrainy. Te projekty budują siłę struktury państwa ukraińskiego, zaangażowanie obywatelskie i zwiększają taką odporność na propagandę, agresję, to ciśnienie wojenne, które nieustannie Rosja stara się na Ukrainę wywierać. Element taki, jak wsparcie Polskiej Biblioteki Medycznej w Kijowie, to jest czysta przyjemność i zaszczyt, cieszę się, że udało się nam przy okazji jednego z transportów humanitarnych przewieźć rzeczy potrzebne Bibliotece w Kijowie.
Rafał Dzięciołowski, prezes Zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej
Gości Polskiego Radia dla Zagranicy, Krzysztofa Królikowskiego, prezesa Stowarzyszenia Dawny Szpital Ujazdowski, inicjatora powstania Biblioteki Polskiej w Kijowie i Rafała Dzięciołowskiego, prezesa Zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej, do studia zaprosiła Maria Wieczorkiewicz.