Premier Czech Petr Fiala powiedział, że w Grupa Wyszehradzka jest zgodna, iż rosyjska agresja na Ukrainę była naruszeniem prawa międzynarodowego. - Drugą sprawą, w której jesteśmy zgodni, jest to, że Ukraina potrzebuje pomocy i należy jej pomagać. Oczywiście różnimy się w formie pomocy, której są gotowe udzielać poszczególne państwa. Nie ma sensu ukrywać, że różnimy się też w ocenie przyczyn rosyjskiej agresji na Ukrainę - powiedział Petr Fiala.
00:45 12838289_1.mp3 Grupa Wyszehradzka pozostaje podzielona w kwestii wojskowego wsparcia dla Ukrainy. Materiał Wojciecha Stobby (IAR)
Szef polskiego rządu Donald Tusk powiedział, że nie ma wątpliwości co do tego, kto jest agresorem, a kto ofiarą. - Prawda jest oczywista - Putin jest zbrodniarzem wojennym, a jedynym powodem wojny na Ukrainie jest rosyjska agresja. Tu nie ma miejsca na neutralność czy symetryzowanie. To nie jest przestrzeń do negocjowania. Można negocjować warunki pokoju, zastanawiać się nad metodami postępowania i tego, jak pomagać Ukrainie. Ale nie ma najmniejszej nawet przestrzeni do spekulacji na temat, kto jest winien tej agresji - podkreślił polski premier.
W ocenie słowackiego premiera Roberta Ficy należy dążyć do rozpoczęcia rozmów pokojowych. - Możecie wysłać na Ukrainę całą broń świata. Możecie wysłać tam mnóstwo pieniędzy i pomocy logistycznej. Jestem zdania, że ta wojna nie ma rozwiązania militarnego. Za dwa lata będziemy tam, gdzie jesteśmy teraz, tylko że będzie o dziesiątki tysięcy zabitych więcej. Ci, którzy mówią, że należałoby wysłać żołnierzy na terytorium Ukrainy, mają świadomość, że bez wojskowej pomocy z zewnątrz Ukraina nigdy nie będzie w stanie wygrać tej wojny. To byłby jednak krok w kierunku trzeciej wojny światowej - powiedział premier Słowacji.
Orban chce negocjacji za wszelkacenę
Premier Węgier Viktor Orbán zaznaczył, że w ocenie sytuacji na Ukrainie stosuje węgierską optykę. - Trzeba jak najszybciej uratować jak najwięcej istnień ludzkich. Wojnę należy zakończyć negocjacjami pokojowymi. Węgierskie stanowisko nie jest moralizatorskie, nie wystawiamy na pokaz wysokich aspektów moralnych, ale agresor jest agresorem, a ten który został zaatakowany, jest ofiarą. Są to dwie oddzielne rzeczy i w tym premier Tusk ma rację. Co do pytania, które dla Węgrów brzmi: jaki będzie koniec wojny? Wojna może zakończyć się jedynie negocjacjami - powiedział Viktor Orbán.
Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej uznali, że są w stanie zaakceptować różnice w stosunku poszczególnych państw wobec pomocy dla Ukrainy. Zaznaczyli, że współpraca wyszehradzka może być nadal pomocna w obszarach, w których interesy Polski, Czech, Słowacji i Węgier są zbieżne. Wymienili unijną politykę rolną, walkę z nielegalną migracją i bezpieczeństwo energetyczne.
IAR/dad