Redakcja Polska

30 lat traktatu o stosunkach polsko-litewskich. Konferencja w Warszawie

29.06.2024 09:37
W 30. rocznicę zawarcia porozumienia o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy między Litwą a Polską, podczas konferencji w Muzeum Historii Polski, mówiono o wpływie traktatu na współpracę obu państw.
Konferencja polsko-litewska w Muzeum Historii Polski
Konferencja polsko-litewska w Muzeum Historii PolskiX/MejlunasE

Porozumienie z 26 kwietnia 1994 roku podłożyło podwaliny strategicznego partnerstwa Polski i Litwy. Jego zwieńczeniem było członkostwo Litwy i Polski w NATO i Unii Europejskiej.

Były ambasador Polski na Litwie profesor Jan Widacki powiedział Polskiemu Radiu, że początek rozmów dotyczył kwestii historycznych. Strona litewska domagała się, by w traktacie potępić bunt Żeligowskiego z roku 1919.

"Myśmy uważali, że traktatami nie reguluje się historii, to jest kwestia do dyskusji między historykami, natomiast politycy powinni patrzeć na dzień dzisiejszy i na przyszłość i do tego stronę litewską trzeba było przekonać” - zaznaczył Jan Widacki. Jak dodał, w 1990 roku nie mieliśmy żadnych umów z nowym sąsiadem, te obowiązujące ze Związkiem Radzieckim na szczęści przestały obowiązywać i trzeba było stworzyć umowę graniczną, umowy międzyresortowe, prawne.

Ambasador, były minister spraw zagranicznych w latach 1994 -2000 Antanas Valionis zaznaczał, że traktat obejmował całokształt stosunków polsko-litewskich, zapewniał pole do dyskusji- strategiczne partnerstwo polsko-litewskie poprzez Konstytucyjny komitet prezydentów, rada współpracy rządów to pola wzajemnej współpracy. Jak zaznaczył obecnie mammy wspólne cele szczególnie wobec agresji na Ukrainę.

Do uczestników konferencji przesłania skierowali byli prezydenci Polski i Litwy. Aleksander Kwaśniewski w swoim liście podkreślił znaczenie dobrosąsiedzkich relacji z Litwą wobec agresji Putina na Ukrainę. W tym kontekście polsko-litewskie mogą być poddawane próbie. List odczytał profesor Michał Kopczyński.

"Reżimowi Putina zależy na tym, by prawa mniejszości litewskiej w Polsce i polskiej w Litwie nie były respektowane” - napisał Aleksander Kwaśniewski. Wyraził nadzieję, że sukcesy polskich populistów w wyborach do PE i szanse zwycięstwa radykałów we Francji i Niemczech i Stanach Zjednoczonych będą rezonować w naszej części Europy.

Konferencję zorganizowała Ambasada Republiki Litewskiej w RP przy współpracy z Muzeum Historii Polski i Instytutu Historii Litwy.


IAR/ ho

Premier Donald Tusk w Brukseli: obrona granic Unii Europejskiej priorytetem polityki Wspólnoty

28.06.2024 08:50
Bezpieczeństwo granic Unii Europejskiej ma być priorytetem polityki Wspólnoty - powiedział premier Donald Tusk przed szczytem Rady Europejskiej w Brukseli. Szef rządu podkreślał, że włożył całą energię i wszystkie możliwości, jakie ma Polska, w ustalenie nowych wytycznych na następne lata.

Polska, Niemcy i Czechy apelują do KE o większą pomoc dla krajów z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy

28.06.2024 12:00
- Ponad połowa uchodźców z Ukrainy, która wjechała do UE, mieszka w Polsce, Niemczech i Czechach - napisali we wspólnym liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przywódcy tych trzech krajów, apelując o zwiększenie unijnej pomocy dla państw, które ponoszą pod tym względem szczególny ciężar.

Wielkie Xięstwo Poezji - cykl spotkań w rocznicę urodzin Czesława Miłosza

28.06.2024 18:30
Wspólne czytanie poezji Czesława Miłosza, wieczory poetyckie poświęcone pamięci ukraińskich poetów, rozmowy o wolności i wojnie czy odwiedzanie poetyckich miejsc - złożą się na rozpoczynające się w piątek w dworku w Krasnogrudzie (Podlaskie) Wielkie Xięstwo Poezji. Wydarzenie odbywa się w 113. rocznicę urodzin Miłosza.