Redakcja Polska

Raport: Polacy cenią historię i uważają, że nasz naród cierpiał bardziej niż inne

04.07.2024 15:24
86 procent Polaków uważa, że znajomość historii jest dziś potrzebna lub bardzo potrzebna - wynika z raportu "Polskość w XXI wieku. Rodzaje identyfikacji narodowej, ich podłoże i konsekwencje".
Marszałek Józef Piłsudski w dniu przewrotu majowego na moście Poniatowskiego w Warszawie.
Marszałek Józef Piłsudski w dniu przewrotu majowego na moście Poniatowskiego w Warszawie.Zbiory NAC

Zainteresowanie przeszłością Polski deklarują przede wszystkim mężczyźni, co, jak podkreśla profesor Marta Marchlewska, kierowniczka Laboratorium Poznania Politycznego w Polskiej Akademii Nauk, może wynikać z braku feministycznych autorytetów w przedstawianiu historii Polski.

Badacze zapytali respondentów także o to, czy polski naród cierpiał w historii bardziej, niż inne nacje. - O tym, że jako naród doświadczaliśmy więcej cierpienia, przekonanych jest 45 procent osób - powiedziała profesor Marchlewska. - Jedynie jeden procent ankietowanych uznał, że mniej cierpieliśmy od innych. Ten wynik może wskazywać na silne przekonanie o wyjątkowości własnych cierpień, co jest częściowo związane z narodową narracją i pamięcią historyczną, które kładą duży nacisk na okresy wielkich trudności i strat społecznych - wyjaśnia badaczka.

Teorie spiskowe, ukryci wrogowie

Jak dodaje profesor Marchlewska, takie postrzeganie własnego narodu może mieć wpływ na współczesne społeczeństwo. Przekonanie o wyjątkowym cierpieniu może wpływać na poczucie tożsamości narodowej i podatność na teorie spiskowe. Może skłaniać do poszukiwania ukrytych wrogów czy złożonych spiskowych wyjaśnień wydarzeń historycznych i współczesnych.

Znaczna część ankietowanych jest przekonana o ukrytej działalności pewnych grup, które ukrywają prawdę dla własnych korzyści. 38 procent stwierdziło, że choroby i wirusy są rozprzestrzeniane celowo, zaś prawie połowa, że rząd wykorzystuje obywateli do ukrywania swoich przestępczych działań.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: społeczeństwo historia Polski

Polonia w Brazylii wraca do korzeni. "Język polski jest ważny dla podtrzymania tożsamości narodowej"

04.07.2024 09:00
Polonia brazylijska dokonała rzeczy bezprecedensowej w swojej historii - język polski dołączył do grona języków urzędowych w Gminie Aurea w stanie Rio Grande do Sul, obok języka portugalskiego, oficjalnego języka Federacyjnej Republiki Brazylii. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był prof. Fabricio Wichrowski,  brazylijski naukowiec o polskich korzeniach, który od lat promuje kulturę i język polski w Brazylii.

90 lat temu zmarła Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla

04.07.2024 13:14
90 lat temu, 4 lipca 1934 roku, zmarła Maria Skłodowska-Curie, polska uczona, współtwórczyni nauki o promieniotwórczości, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla. Po raz pierwszy otrzymała ją w dziedzinie fizyki, po raz drugi - chemii. Zmarła w wieku 67 lat, cierpiała na złośliwą anemię o piorunującym przebiegu, będącą skutkiem intensywnego kontaktu z pierwiastkami promieniotwórczymi.

Białoruś: wszczęto postępowanie karne wobec oblata Andrzeja Juchniewicza

04.07.2024 13:47
O wszczęciu postępowania karnego wobec ojca Andrzeja Juchniewicza, oblata z Białorusi, poinformowały w czwartek niezależne media w tym kraju. Duchowny został zatrzymany 8 maja. Nie wiadomo, jakie postawiono mu zarzuty.