Redakcja Polska

Media: rząd w Londynie nie dał zgody na użycie przez Ukrainę pocisków Storm Shadow do ataków w Rosji

12.07.2024 14:55
Brytyjskie ministerstwo obrony wyjaśniło, że nie wydało zgody na używanie przez Ukrainę przekazanych pocisków Storm Shadow do atakowania celów w Rosji, co podczas szczytu NATO zasugerował premier Keir Starmer i ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski – podał w piątek "Daily Telegraph".
Pocisk Storm Shadow  SCALP EG
Pocisk Storm Shadow / SCALP EGFoto: Giannis Papanikos/ Shutterstock

Resort obrony oświadczył w czwartek, że polityka rządu "nie uległa zmianie" w odniesieniu do użycia pocisków dalekiego zasięgu, pomimo słów nowego premiera, które sugerowały, że rozluźnia on ograniczenia dotyczące sposobu ich użycia.

Jak informuje dziennik, brytyjski rząd po przekazaniu Ukrainie w zeszłym roku pocisków Storm Shadow zezwolił na ich użycie przeciwko celom na Ukrainie, w tym na okupowanym Krymie, ale zakazał ich wykorzystywania do uderzania w cele w Rosji, obawiając się, że taki ruch doprowadziłby do eskalacji wojny i mógłby wciągnąć Londyn w konflikt z Moskwą.



Zełenski, który brał udział w szczycie NATO w Waszyngtonie, ogłosił w środę wieczorem, że otrzymał pozwolenie na użycie pocisków Storm Shadow przeciw celom w Rosji. "Dziś rano dowiedziałem się o pozwoleniu na użycie pocisków Storm Shadow przeciwko celom wojskowym na terytorium Rosji. Dzisiaj mieliśmy okazję omówić praktyczne wdrożenie tej decyzji" – napisał na platformie X pod zdjęciem ze spotkania ze Starmerem.

Broń ofensywna czy defensywna?

Starmer z kolei mówił, że przekazywana przez Wielką Brytanię broń służy celom defensywnym i powinna być wykorzystywana zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym, ale to od Ukrainy zależy, w jaki sposób będzie jej defensywnie używać, co zostało zinterpretowane jako wyrażona nie wprost zgoda na jej używanie do ataków na cele w Rosji.

Ale cytowane przez "Daily Telegraph" wysokie rangą źródła obronne powiedziały, że sytuacja jest "bardziej zniuansowana" niż sugerował prezydent Ukrainy, wyjaśniając, że przed użyciem Storm Shadow na terytorium Rosji musiałby on uzyskać zgodę trzech krajów, w tym Francji, gdyż pociski te są konstrukcją brytyjsko-francuską. Źródła te potwierdziły, że pociski nie zostały użyte w tym roku przeciwko celom w Rosji.

Uwagi Camerona

Gazeta przypomina, że na początku tego roku David Cameron, ówczesny minister spraw zagranicznych, spotkał się z prezydentem Zełenskim w Kijowie, gdzie wygłosił uwagi na temat prawa Ukrainy do obrony, co zostało zinterpretowane przez Rosję jako "niebezpieczna" groźba użycia brytyjskich pocisków na terytorium Rosji. Jednak dowódca brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin wyjaśnił później, że pociski manewrujące mogą być używane tylko na Ukrainie, w tym na Krymie.

W przemówieniu wygłoszonym podczas szczytu NATO Zełenski wezwał zachodnich sojuszników do rezygnacji z "wszelkich ograniczeń" nałożonych na przekazane systemy uzbrojenia, ale w czwartek wydawał się przyznawać, że pełna zgoda na ataki przez granicę nie została udzielona. „Otrzymaliśmy bardzo dobre wiadomości od przywódcy Wielkiej Brytanii” - powiedział na konferencji prasowej, dodając, że żadna decyzja nie została jeszcze podjęta.

PAP/dad

F-16 są już w drodze na Ukrainę. NATO przekaże też pakiet pomocy wart 40 miliardów euro

11.07.2024 11:10
NATO ogłasza dalszą pomoc dla Ukrainy. Na szczycie w Waszyngtonie przywódcy podjęli decyzję o przekazaniu Kijowowi pakietu wsparcia o wartości co najmniej 40 miliardów euro. "To nie sprawi, że NATO stanie się stroną konfliktu, ale pomoże Ukrainie w podtrzymaniu swego prawa do samoobrony" - zapewnił szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Z kolei sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że transfer myśliwców F-16 na Ukrainę trwa, a ukraińscy piloci będą nimi latać już tego lata. Maszyny pochodzą z Danii i Holandii.

Słowenia nie kupi polskich Rosomaków. Słoweńcy wybrali ofertę Finów

11.07.2024 12:09
Słoweński premier Robert Golob poinformował, że jego kraj zakupi nowe transportery opancerzone od Finlandii. W konkursie przepadła między innymi oferta polskiego producenta.

Joe Biden: Polaków niepokoi słabość Donalda Trumpa, nie mogę pozwolić mu wygrać

12.07.2024 10:17
Amerykański prezydent Joe Biden powiedział, że Polaków niepokoi słabość Donalda Trumpa do dyktatorów i że europejscy przywódcy trzymają za niego kciuki w wyborach prezydenckich.

Po ataku na Ochmatdyt rosyjski pilot przekazał Ukrainie tajne dane o swoich kolegach

12.07.2024 13:24
Po poniedziałkowym ataku na szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie rosyjski pilot skontaktował się z ukraińskim wywiadem wojskowym i przekazał dane, które pomogły zidentyfikować 30 dowódców z rosyjskiej dywizji ciężkich bombowców - podał portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła w HUR.