Redakcja Polska

Weszły w życie przepisy uznające przymusowe małżeństwa za handel ludźmi

14.07.2024 12:30
Bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące zwalczania handlu ludźmi, traktujące przymusowe małżeństwa, nielegalną adopcję i zmuszanie do surogacji jako formy tego przestępstwa, weszły w niedzielę w życie. Kraje członkowskie mają dwa lata na ich wdrożenie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock.com

Zmieniona unijna dyrektywa o zwalczaniu handlu ludźmi wprowadza bardziej rygorystyczne przepisy i rozszerza definicję handlu ludźmi. Zgodnie z nią zmuszanie do macierzyństwa zastępczego, czyli surogacji, przymusowe małżeństwa i nielegalne adopcje będą odtąd klasyfikowane jako formy tego przestępstwa. Karany będzie też udział w tych procederach oraz świadome korzystanie z usług świadczonych przez ofiary handlu ludźmi, za co grozić będzie kara więzienia. 

Za nową okoliczność obciążającą uznano handel ludźmi popełniany lub ułatwiany za pomocą technologii cyfrowych, w tym internetu lub mediów społecznościowych, zwłaszcza jeśli powiązany będzie z wykorzystywaniem seksualnym. Mowa tu np. o sytuacjach, kiedy sprawca rozpowszechnia filmy lub zdjęcia ofiary o charakterze seksualnym albo ułatwia ich rozpowszechnianie, żeby zmusić ją do określonych zachowań. Kary nakładane będą również na przedsiębiorstwa zaangażowane w tego typu proceder lub go ułatwiające. Stracą one dostęp do finansów publicznych, przetargów, dotacji, zostaną pozbawione koncesji i licencji, cofnięte zostaną im też pozwolenia na działalność.

Zmienione przepisy dają organom ścigania i sądom skuteczniejsze narzędzia do prowadzenia dochodzeń i ścigania nowych form handlu ludźmi, w tym procederu, który odbywa się w internecie. Państwa unijne są zobowiązane do współpracy, w tym wyznaczenia krajowych koordynatorów ds. zwalczania handlu ludźmi i aktualizowania swoich krajowych planów działania w tym zakresie. Będą musiały też co roku przekazywać do Eurostatu dane dotyczące handlu ludźmi. 

Nowa dyrektywa zastąpi dotychczasowe przepisy z 2011 r., które były już przestarzałe. Państwa członkowskie mają teraz maksymalnie dwa lata na wdrożenie nowych przepisów do prawa krajowego.

PAP/ks

Szefowie unijnych instytucji potępili zamach na byłego prezydenta USA Donalda Trumpa

14.07.2024 08:34
Polityk, który stara się o powrót do Białego Domu, został postrzelony podczas wiecu wyborczego i jest ranny w ucho.

W Stalowej Woli wystawa prezentująca ślady polskiego dziedzictwa materialnego za granicą

14.07.2024 10:28
„Podróż w nieznane z Instytutem Polonika” to plenerowa wystawa prezentująca ślady polskiego dziedzictwa materialnego pozostawionego przez naszych rodaków w różnych krajach świata. Ekspozycję można od niedzieli zobaczyć na dziedzińcu Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli.

W Krawczunach upamiętniono żołnierzy AK walczących o Wilno

14.07.2024 11:20
W podwileńskiej miejscowości Krawczuny, gdzie 13 lipca 1944 r. została stoczona bitwa żołnierzy AK z oddziałami Wehrmachtu o Wilno, w sobotę odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli społeczności polskiej na Litwie, polskiej placówki dyplomatycznej, przedstawicieli IPN, kombatantów i harcerzy.