Redakcja Polska

Polska proponuje kampanię poprawiającą wizerunek UE w USA. Polskie Radio dotarło do dokumentu

20.07.2024 10:29
Polska zaproponowała kampanię poprawiającą wizerunek Unii Europejskiej w Stanach Zjednoczonych. Warszawa wskazuje na rosyjską dezinformację, która zatruwa transatlantyckie więzi. 
Nowy Jork - kojarzył się z mitem od pucybuta do milionera. Dzisiaj nie jest tak prosto, jednak cały czas to miasto przyciąga ludzi, którzy chcą odmienić swój los.
Nowy Jork - kojarzył się z mitem "od pucybuta do milionera". Dzisiaj nie jest tak prosto, jednak cały czas to miasto przyciąga ludzi, którzy chcą odmienić swój los.Foto: shutterstock/shutterupeire.

Z inicjatywy ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego do unijnych stolic został rozesłany dokument zatytułowany "Wzmocnienie relacji transatlantyckich poprzez strategiczną komunikację o Unii Europejskiej w USA". Widziała go brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Ma on być omówiony na poniedziałkowym spotkaniu szefów dyplomacji unijnych krajów w Brukseli. Chodzi o przygotowanie do wyborów prezydenckich w USA.

4-stronicowy dokument kreśli dwa obrazy - handlowy i polityki bezpieczeństwa. W tym pierwszym Polska wskazuje, że Stany Zjednoczone są największym partnerem handlowym Unii, że dwustronny handel i inwestycje wspierają miliony miejsc pracy po obu stronach Atlantyku, że USA utrzymują nadwyżkę handlową, ale też, że wśród Amerykanów dominuje przekonanie, że ich kraj jest wykorzystywany przez inne państwa w nieuczciwy sposób.


Posłuchaj
00:45 13105608_1.mp3 Polska proponuje kampanię poprawiającą wizerunek UE w USA. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Fala dezinformacji

W części poświęconej polityce bezpieczeństwa Polska podkreśla, że w ostatnich miesiącach media w Stanach Zjednoczonych zalewa fala dezinformacji na temat Unii, jej krajów członkowskich i sąsiadów dotycząca na przykład skali wydatków na obronę lub wsparcia dla Ukrainy. A to wpływa na sposób, w jaki amerykańska opinia publiczna postrzega Unię Europejską. Polska alarmuje, że rosyjskie media państwowe i konta internetowe powiązane z Kremlem przygotowują się do wyborów prezydenckich w USA i już rozpowszechniają fałszywe informacje, bo priorytetem Rosji jest zmniejszenie dozbrajania Ukrainy przez Zachód. "Wojna informacyjna Kremla z Zachodem jest w pełni zintegrowana z wojną przeciwko Ukrainie. Wojna o umysły Zachodu ma dla Putina co najmniej tak samo egzystencjalne znaczenie jak walka na Ukrainie i stanowi część skoordynowanego wysiłku wojskowego"- podkreśla Polska i dodaje - wielu Amerykanów nie zdaje sobie sprawy, że jest celem tego dezinformacyjnego ataku i że może mieć to decydujący wpływ na ich bezpieczeństwo.

Korzyści z partnerstwa

Polska zaznacza, że jeśli Moskwa zdoła pogłębić izolacjonizm wśród Amerykanów, przekonać ich, że Stany Zjednoczone nie mają realnych interesów, o które warto walczyć w Europie i zachęcić do sprzeciwu wobec pomocy wojskowej dla Ukrainy, to Kreml może wygrać nie tylko wojnę militarną na Ukrainie, ale także wojnę hybrydową na całym Zachodzie. Europa nie może siedzieć bezczynnie - podkreśla Polska i wzywa do wspólnych działań na poziomie Unii. "Musimy przypomnieć amerykańskiej opinii publicznej, zwłaszcza młodszemu pokoleniu, o korzyściach, jakie nasze kilkudziesięcioletnie partnerstwo wniosło do amerykańskiej gospodarki" - napisała Polska. Bo chociaż, jak podkreśliła, na pierwszy stronach gazet często pojawiają się spory handlowe, to dotyczą one jedynie około 2 procent handlu Unii z USA.

Pobudzanie rynku pracy


Polska uważa, że należy pokazać, ile miejsc pracy powstaje w amerykańskim przemyśle dzięki Europie i poinformować o tym amerykańskie społeczeństwo i władze. Jej zdaniem szeroko zakrojona medialna kampania informacyjna powinna być skierowana do różnych grup społecznych i wiekowych, i być obecna zarówno w mediach tradycyjnych, jak i społecznościowych. Należy docierać do amerykańskiej administracji, Kongresu, lokalnych polityków, ośrodków akademickich, instytutów badawczych, mediów.

Konieczne jest - jak argumentuje Polska - uwzględnienie mocnych atutów każdego unijnego kraju i pokazanie korzyści ze współpracy. Na przykład Polska pokazuje, jak pozyskanie amerykańskiego uzbrojenia służy jej bezpieczeństwu. Przynosi też korzyści gospodarcze Stanom Zjednoczonym, między innymi poprzez tworzenie miejsc pracy w co najmniej 15 stanach, i jak w ubiegłym roku 41 statków LNG wypłynęło z portów amerykańskich do terminalu w Polsce, służąc bezpieczeństwu energetycznemu Polski, jednocześnie dając miejsca pracy w obu krajach.


IAR/dad

Od pomówień do "dowodów" – Rosja przypisuje Demokratom winę za zamach na Trumpa

19.07.2024 13:41
Rosyjska propaganda wykorzystuje szum medialny towarzyszący próbie zabójstwa Donalda Trumpa podsuwając kolejne zmanipulowane „dowody” na to, że zamach zorganizowali Demokraci i wręcz sygnalizowali światu ten zamiar już wcześniej.

Ambasada USA na Węgrzech krytykuje rząd Orbana za zależność energetyczną od Rosji

19.07.2024 15:44
Ambasada USA na Węgrzech skrytykowała rząd Viktora Orbana za zwiększanie zależności energetycznej kraju od Rosji, publikując w mediach społecznościowych film z kadrami ze spotkania węgierskiego premiera z Władimirem Putinem. To nie pierwszy raz, kiedy amerykańska placówka dyplomatyczna zabiera głos w tej sprawie.

Wiadomo co wywołało globalną awarię systemu Windows. Nie był to cyberatak

19.07.2024 17:57
Awaria związana systemem Windows spowodowała globalne zakłócenia w funkcjonowaniu banków, linii lotniczych, usług kolejowych i supermarketów. Prezes firmy CrowdStrike George Kurtz poinformował, że powodem była aktualizacja jej oprogramowania Falcon w systemach Windows. - W Polsce zgłoszenia związane z problemami Microsoftu pojawiają się, ale nie mają wpływu na funkcjonowanie infrastruktury. W Polsce nie ma takich sytuacji, które są w innych państwach - powiedział z kolei wicepremier Krzysztof Gawkowski.

Komentarze z Polski: cyberbezpieczeństwo oraz ostatnie przygotowania polskich sportowców do Olimpiady w Paryżu

19.07.2024 22:00
Dziś w programie: wizyta ministra cyfryzacji w Wilnie i rozmowy z litewskimi władzami o cyberbezpieczeństwie; Wielka Brytania resetuje relacje z Unią Europejska i deklaruje dalsze wsparcie dla Ukrainy - to wnioski 4. szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej; następnie zdamy relację z pożegnania przez ministrów, generałów i żołnierzy polskich olimpijczyków, którzy wyruszają na igrzyska w Paryżu, a na koniec goście programu opowiedzą o kultowej serii polskich komiksów. Zapraszamy!