Było to spotkanie dla - jak zapowiadali organizatorzy - ludzi ciekawych świata i głodnych nowych idei.
Igrzyska są miejscem dialogu - powiedziała prezydenta Łodzi, Hanna Zdanowska i podkreśliła, że podejmowane tematy są ważne ze względu na funkcjonowanie państwa i relacje na świecie. Wydarzenie zorganizowane zostało w wyjątkowym miejscu. EC1 jeszcze niedawno było ruiną dawnej łódzkiej elektrociepłowni. Dziś jest symbolem przemian i częścią Nowego Centrum Łodzi, łączącego biznes, handel, kulturę i transport. A także, jak podkreśla prezydent Zdanowska, przestrzenią dla różnych poglądów.
"Igrzyska Wolności" to impreza międzynarodowa i wiele poruszanych kwestii dotyczy właśnie wydarzeń na świecie, bądź wzajemnych relacji. O sytuacji w Iranie, w tym niespokojnym czasie dla Bliskiego Wschodu, mówiła Nazanin Boniadi. Urodzona w Teheranie brytyjska aktorka, znana z takich hollywoodzkich obrazów, jak "Homeland" czy "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy", działa na rzecz kobiet, szczególnie w regionach dotkniętych represjami, jak Iran. Wykład, który wygłosiła Nazanin Boniadi, nosił tytuł "Kobieta. Życie. Wolność. - lekcje Iranu z polskiego ruchu solidarnościowego" i stawiał Polskę za wzór wyswobodzenia się spod nacisków.
Koncepcja miast 15-minutowych działa - przekonywał natomiast w Łodzi twórca idei, profesor Carlos Moreno. Pomysł profesora Moreno polega na tym, aby mieszkańcy w ciągu 15 minut mogli dotrzeć do wszystkich istotnych urzędów, sklepów czy punktów usługowych. Koncepcję wprowadzono między innymi w Paryżu. Wokół idei narosły teorie spiskowe, których autorzy uważają, że to wstęp do ograniczania wolności mieszkańców. To szaleństwo - odpowiada urbanista. Najlepiej, żeby ci ludzie odwiedzili Paryż i inne miasta, gdzie tę koncepcję wprowadzono. Zobaczą, że każdy może się swobodnie, bez ograniczeń przemieszczać po wysokiej jakości przestrzeni publicznej.
"Unia Europejska nie byłaby dzisiaj w stanie obronić się sama" - powiedziała w trakcie igrzysk wicedyrektorka do spraw obrony w NATO Gerlinde Niehus. W Łodzi zwracała uwagę, że większość kosztów działania NATO pokrywają Stany Zjednoczone. Jej zdaniem Sojusz powinien mieć kluczową rolę w obronie Europy, ale Unia nie może pozostawać bierna: Jest wiele obszarów, w których Unia Europejska może działać sama - to na przykład większa odpowiedzialność jeśli chodzi o przygotowanie społeczeństw i cyberbezpieczeństwo. To również zwiększanie mobilności wojsk, i tu mamy już postępy; także badania i rozwój, mamy taki program i można go rozszerzyć.
Uczestniczący w dyskusji Generał Bogusław Pacek uważał, że Unia zbyt długo nie miała polityki obronnej. Jak powiedział - państwa Wspólnoty nie powinny liczyć tylko na NATO, bo dla Stanów Zjednoczonych Europa nie jest priorytetem.
Unijny budżet obronny to prawie dziesięć miliardów euro, ale część państw - w tym Polska - przekonuje, że powinien być dziesięciokrotnie większy. Pieniądze miałyby zostać przeznaczone na unijny przemysł zbrojeniowy.
Jednym z najważniejszych tematów poruszanych podczas Igrzysk była przyszłość Ukrainy. Zainteresowanie dramatem trwającym za naszą wschodnią granicą gaśnie, ale nie wolno o nim zapominać - powiedział Edwin Bendyk, prezes zarządu Fundacji im.Stefana Batorego. I podkreślił, że wojna toczy się nie tylko w obronie suwerenności Ukrainy, ale też w obronie wartości.
W Rozmowach na każdy temat wzięło udział pięciuset ekspertów i prawie trzy tysiące uczestników. Igrzyska Wolności zorganizowano po raz jedenasty.
IAR/PP