Redakcja Polska

Klub piłkarski NAC Breda oddał hołd "pancerniakom" generała Maczka. Wzruszające chwile na stadionie

27.10.2024 14:12
Holenderskie drużyny piłkarskie NAC Breda i RKC Waalwijk oddały hołd polskim wyzwolicielom, rozgrywając mecz poświęcony żołnierzom 1. Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. To wyjątkowe spotkanie, pełne gestów pamięci i wzruszeń, zakończyło się zwycięstwem NAC Breda 4:1, jednak wynik sportowy ustąpił miejsca emocjonującej symbolice, która podbiła serca kibiców.
Kibice z klubu piłkarskiego z Bredy oddali hołd pancerniakom generała Stanisława Maczka.
Kibice z klubu piłkarskiego z Bredy oddali hołd "pancerniakom" generała Stanisława Maczka.Źródło fot.: x.com/ NAC Breda 💛🖤 @NACnl

Przed rozpoczęciem meczu na stadionie w Bredzie kibice rozwinęli ogromny biało-czerwony baner z napisem "Pamiętamy". W napisie umieszczono archiwalne zdjęcia przedstawiające polskich żołnierzy triumfalnie wjeżdżających do miasta w 1944 roku.

Baner, zasłaniający niemal całą trybunę, przypominał o wielkim wkładzie Polaków w wyzwolenie Bredy spod niemieckiej okupacji.


Posłuchaj
00:48 13280444_1.mp3 Holenderskie drużyny piłkarskie NAC Breda i RKC Waalwijk zagrały dla żołnierzy 1 dywizji pancernej generała Maczka. W pierwszoligowym meczu na stadionie w Bredzie zwyciężył NAC 4:1. To jedyny taki mecz w historii, pełen niespodzianek na murawie i na trybunach. Materiał Katarzyny Van Rooijen (IAR)

 

Na murawie pojawił się także 101-letni weteran Eugeniusz Niedzielski, ubrany w specjalną żółtą koszulkę NAC Breda na 80-lecie wyzwolenia, który rozpoczął mecz symbolicznym kopnięciem piłki.

Kibice zebrani na stadionie wznosili wtedy okrzyki "dziękujemy", wyrażając wdzięczność weteranom.

Punktem kulminacyjnym było również wyciągnięcie przez kibiców flag z wizerunkiem generała Maczka w 19. minucie meczu – w ostatnich tygodniach te flagi zyskały popularność nie tylko na stadionie, ale i w całym mieście. Hołd oddany żołnierzom 1. Dywizji Pancernej pokazał, jak głęboko w pamięć mieszkańców Bredy wryła się historia polskich wyzwolicieli.

Wyzwolenie Bredy

Breda, miasto w holenderskiej prowincji Brabancja Północna, do dziś pozostaje symbolem polskiego bohaterstwa. Podczas II wojny światowej była kluczowym punktem strategicznym dla niemieckich okupantów, gdyż stanowiła ważny węzeł komunikacyjny. W październiku 1944 roku, po zaciętych walkach, 1. Dywizja Pancerna generała Maczka, będąca częścią 1. Armii Kanadyjskiej, wyzwoliła miasto, torując drogę wojskom alianckim do ujścia Mozy.

Walka o Bredę była częścią większej kampanii prowadzonej przez "maczkowców", którzy przeszli przez północną Francję i Belgię, aby ostatecznie dotrzeć do Holandii. Polska jednostka, powołana 25 lutego 1942 roku na rozkaz gen. Władysława Sikorskiego, zdobyła reputację jednej z najbardziej zdyscyplinowanych i skutecznych na froncie zachodnim. W bitwie pod Falaise w sierpniu 1944 roku, 1. Dywizja zamknęła pierścień wokół niemieckich armii, przyczyniając się do jednego z kluczowych zwycięstw aliantów w zachodniej Europie.

Polski wkład w wolność Holandii

Po wojnie Holandia uhonorowała bohaterów z 1. Dywizji Pancernej, przyznając im Wojskowy Order Wilhelma – najwyższe odznaczenie wojskowe Królestwa Niderlandów. Wielu polskich żołnierzy, którzy walczyli za wolność, osiedliło się później na terenie Holandii, przyjmując ten kraj za nową ojczyznę. Generał Stanisław Maczek, dowódca dywizji, także został wyróżniony – na prośbę mieszkańców Bredy nadano mu honorowe obywatelstwo Holandii.

Generał Maczek po wojnie nie powrócił do Polski z powodu panującego w kraju komunistycznego reżimu. Osiedlił się w Edynburgu, gdzie zmarł w 1994 roku. Jego grób znajduje się na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Bredzie, gdzie co roku Polacy i Holendrzy wspólnie oddają mu hołd.

Pamięć żywa w sercach mieszkańców Bredy

Hołd oddany na stadionie przez kibiców NAC Breda i RKC Waalwijk, weteranów oraz przedstawicieli lokalnej społeczności dowodzi, że pamięć o polskich wyzwolicielach jest wciąż żywa. Breda pozostaje miastem głęboko związanym z historią Polaków, czego świadectwem jest zarówno stadion pełen biało-czerwonych symboli, jak i codzienne gesty mieszkańców.

Dzięki takim wydarzeniom, jak ten historyczny mecz, historia polskich żołnierzy wciąż żyje w świadomości kolejnych pokoleń Holendrów. Wspomnienie o polskich wyzwolicielach wciąż inspiruje i przypomina, że walka o wolność przynosi owoce, które – jak pokazuje przykład Bredy – trwają przez dekady.


PAP/IAR/PRdZ/dad


Strach jako broń przeciwko NATO i UE. Metody propaganda Rosji w Mołdawii

24.10.2024 15:59
W Mołdawii coraz częściej pojawiają się zarzuty ze strony prorosyjskiej opozycji wobec prozachodnich władz o naruszanie neutralnego statusu kraju i dążenie do członkostwa w NATO. Choć te oskarżenia są nieprawdziwe, rosyjska propaganda skutecznie manipuluje opinią publiczną, przekonując, że Unia Europejska (UE) to pośrednik NATO, a wzmacnianie armii Mołdawii narusza jej neutralność. Jak zauważają analitycy, Rosja wykorzystuje te mity, aby wzbudzać lęki i tworzyć iluzję zagrożenia w mołdawskim społeczeństwie.

Nie żyje aktorka Jadwiga Barańska. Legenda polskiego kina miała 89 lat

25.10.2024 09:38
Nie żyje Jadwiga Barańska - polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa, a także scenarzystka, znana m.in. z roli Barbary Niechcic w filmie "Noce i dnie". O jej śmierci poinformował mąż artystki reżyser Jerzy Antczak. "Przed trzema godzinami Jadzia odeszła... Bardzo nam ciężko..." - napisał na Facebooku.

Na cmentarzu w Bredzie odsłonięto popiersie generała Maczka

25.10.2024 14:54
Na polskim cmentarzu wojskowym w Bredzie odsłonięto popiersie generała Stanisława Maczka. Dowodzona przez niego 1.dywizja pancerna 80 lat temu wyzwoliła miasto spod niemieckiej okupacji. Od dzisiaj przez cały tydzień Holendrzy obchodzą rocznicę wydarzeń z października 1944 roku.

Belgia: piwo na cześć generała Maczka. Na etykiecie podobizna i biało-czerwone barwy

26.10.2024 16:08
Uroczystości 80.rocznicy wyzwolenia spod okupacji niemieckiej przeniosły się do holenderskiej Bredy, gdzie jest pochowany generał Stanisław Maczek. Dowodzona przez niego I Dywizja Pancerna jesienią 1944 roku wyzwalała belgijskie i holenderskie miasta. Przed miesiącem hołd oddawała mu Belgia. Jej obywatele są wdzięczni za wyzwolenie, a okazują to na wiele sposobów.