Redakcja Polska

Misja Baltic Air Policing wróciła do estońskiej bazy w Amari

01.12.2024 12:26
Po blisko rocznej przerwie do estońskiej bazy lotniczej w Amari powróciły siły powietrzne NATO. Biorą one udział w misji patrolowania nieba krajów bałtyckich Baltic Air Policing.
Para Myśliwców F-35
Para Myśliwców F-35Źódło: X.com NATO Air Command @NATO_AIRCOM

W Amari przez dziewięć miesięcy remontowana była nawierzchna pasa startowego. Zainstalowano też nowe oznaczenia i nowe oświetlenie lotniska. - Ważne dla nas jest to, aby zmieniające się co jakiś czas siły powietrzne sojuszników mogły mieć zapewnione jak najlepsze warunki - mówił szef estońskiego resortu obrony Hanno Pevkur.

W niedzielę dyżury rozpoczęli Holendrzy, którzy do Amari przyjechali ze swoimi myśliwcami F-35. W sumie służbę przez kolejne cztery miesiące będzie pełnić tam 120 żołnierzy oraz personelu wspomagającego.

- Naszym zadaniem jest ochrona przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi. Jeśli coś zostanie wykryte, to startujemy, aby sprawdzić co się dzieje - mówił w estońskiej telewizji publicznej Pascal Smaal, dowódca z Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych.

Na czas remontu w Amari misja Baltic Air Policing została przeniesiona do łotewskiej miejscowości Lielvarde. NATO-wskie myśliwce w krajach bałtyckich stacjonują też w litewskich Szawlach, gdzie dyżury pełnią obecnie Włosi, wspierani przez siły francuskie.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: NATO Estonia Rosja Holandia

Wiceszefowa MEN o Polonii: chcemy, żeby dzieci uczyły się języka polskiego

30.11.2024 15:30
Chcemy, żeby dzieci uczyły się języka polskiego. W ten sposób utrzymują polską tożsamość - powiedziała wiceministra edukacji Joanna Mucha. Zapowiedziała akcję informacyjną skierowaną do Polonii, która ma namawiać rodziców, by zapisywali dzieci do szkół, w których mogą nauczyć się tego języka.

Ukraina nie będzie blokowała ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej. Historyczne porozumienie

30.11.2024 20:51
Nie ma przeszkód do prowadzenia przez Polskę prac ekshumacyjnych i poszukiwawczych na Ukrainie. Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy Radosław Sikorski i Andriej Sybiha przyjęli we wtorek wspólne oświadczenie, w którym Ukraina potwierdziła, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium.

Wywiad wojskowy Ukrainy: zniszczyliśmy trzy rosyjskie stacje radarowe na Krymie

30.11.2024 18:40
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował w sobotę, że poprzedniego dnia zniszczył trzy rosyjskie stacje radarowe na okupowanym Krymie. Dwie - to urządzenia typu Podlet o wartości 5 mln dolarów każda. Ponadto zniszczona została stacja Kasta, której koszt szacuje się na 30 mln dolarów.

Nowe kierownictwo UE zaczyna kadencję od wizyty w Kijowie

01.12.2024 10:44
W pierwszym dniu swojego urzędowania nowi liderzy Unii Europejskiej – przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa, szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas oraz komisarz ds. rozszerzenia Marta Kos – odwiedzili Kijów. Decyzja o rozpoczęciu kadencji od wizyty na Ukrainie podkreśla znaczenie wsparcia dla tego kraju w obliczu rosyjskiej agresji.