Fundacja WeOK oferuje kompleksową pomoc psychologiczną i buduje przestrzeń, gdzie kobiety mogą odnaleźć wsparcie, zrozumienie i siłę do dalszej walki o swoje życie. - Najważniejsze jest, aby kobiety miały kontrolę nad swoim życiem i mogły ją odzyskać w swoich rękach - wyjaśnia Oksana. - Tworzymy miejsce, gdzie kobiety mogą mówić o swoich emocjach, nie czując się samotne - dodaje z kolei Wiktoria.
Formy Wsparcia
Fundacja WeOK oferuje różnorodne formy pomocy, aby sprostać potrzebom kobiet dotkniętych wojną i emigracją. Jednym z fundamentów działalności są grupy wsparcia i kobiece kręgi, które tworzą przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami oraz nawiązywania relacji z innymi osobami przeżywającymi podobne sytuacje. Dla kobiet zmagających się z bardziej indywidualnymi problemami dostępne są konsultacje psychologiczne i seksuologiczne, umożliwiające profesjonalne podejście do ich trudności.
22:17 weok-dla-Ani.mp3 Fundacja WeOK wspiera ukraińskie kobiety w czasie wojny. - My pracujemy z piekłem w środku kobiet” – mówi Wiktoria, seksuolożka i założycielka fundacji. (Polskie Radio 24)
Nieodłącznym elementem wsparcia są zajęcia arteterapeutyczne oraz warsztaty psychoedukacyjne, które pozwalają uczestniczkom wyrażać emocje poprzez twórczość, a także zdobywać narzędzia do radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Ważną rolę odgrywają również spotkania integracyjne, które pomagają budować wspólnotę między Polkami i Ukrainkami. Jak podkreśla Oksana, podczas tych zajęć można nie tylko płakać i dzielić się trudnymi emocjami, ale także odnajdywać powody do śmiechu i radości. Fundacja stawia na bezwarunkową akceptację i różnorodne techniki terapeutyczne, takie jak praca z ciałem, techniki oddechowe i mindfulness, aby wspierać uczestniczki w odzyskiwaniu wewnętrznej równowagi.
Wyzwania Kobiet
Kobiety, które korzystają z pomocy fundacji WeOK, zmagają się z wieloma formami traumy, z których każda pozostawia trwałe ślady. Do najczęstszych należą skutki traumy wojennej, obejmujące strach, utratę bliskich czy zniszczenie rodzinnych domów. Wiele z nich musi również mierzyć się z trudnościami wynikającymi z przymusowej emigracji – poczuciem wyobcowania, koniecznością odnalezienia się w nowym kraju i odcięciem od dawnego życia. Dodatkowo, ich doświadczenia bywają obciążone traumą międzypokoleniową, wynikającą z historycznych tragedii, takich jak głód czy ludobójstwo, które wciąż odbijają się echem w rodzinnych wspomnieniach i przekazach.
Jak zauważa Oksana, która sama pochodzi z Doniecka, trauma tych kobiet to "piekło w środku". Misją fundacji jest pomoc w zmniejszeniu wpływu tych traum, zarówno na obecne pokolenie, jak i na przyszłe. Działania te mają również na celu przeciwdziałanie przenoszeniu nieprzepracowanych doświadczeń na dzieci, co podkreśla wagę pracy z traumą zbiorową i międzypokoleniową.
wyjaśnia OksanaDziałania fundacji są uzależnione od wsparcia społecznego i finansowego. Koszt jednego programu to około 6000 złotych, a fundacja nieustannie szuka środków na realizację kolejnych projektów. - Mamy życie dziś i teraz. Nie możemy czekać na cud – musimy działać - mówi Oksana z nadzieją.
Fundacja WeOK organizuje również spotkania integracyjne, które pomagają budować mosty między społecznościami. Wiktoria wspomina jedno z takich wydarzeń: "Śpiewałyśmy polskie i ukraińskie piosenki, patrzyłyśmy sobie w oczy, mówiąc, za co się lubimy. Każda czuła się widziana i akceptowana".
Jak Pomóc?
WeOK zaprasza wszystkich chętnych do wsparcia swojej działalności – zarówno finansowo, jak i poprzez udział w integracyjnych wydarzeniach. Jak podkreśla Oksana: "Być razem – to najważniejsze, czego potrzebują kobiety. Nawet najmniejsza pomoc ma znaczenie".
Fundacja WeOK daje kobietom nadzieję i siłę, by żyć mimo tragedii wojny. - Wszystko się uda, ponieważ jesteśmy razem - mówi Oksana z optymizmem.
Polskie Radio 24/PRdZ/Dariusz Adamski