Redakcja Polska

Prześladowania dziennikarzy i represje polityczne na Białorusi: oskarżenia wobec reżimu Łukaszenki

24.01.2025 16:22
Międzynarodowa organizacja „Reporterzy bez granic” skierowała pozew przeciwko białoruskiemu przywódcy Aleksandrowi Łukaszence do Międzynarodowego Trybunału Karnego, oskarżając go o systematyczne prześladowania dziennikarzy, które określono mianem „zbrodni przeciwko ludzkości”. Organizacja ujawniła, że od 2020 roku udokumentowano ponad 400 przypadków aresztowań dziennikarzy w Białorusi, z czego 43 osoby wciąż pozostają za kratami. Według obrońców praw człowieka, represje te są skierowane przeciwko dziennikarzom, którzy starają się wykonywać swoje obowiązki w obliczu autorytarnego reżimu.
Alaksandr Łukaszenka
Alaksandr Łukaszenka Drop of Light/shutterstock

Tło tych wydarzeń stanowią zbliżające się wybory prezydenckie w Białorusi, które mają odbyć się w najbliższą niedzielę. Amnesty International alarmuje, że wybory te przeprowadzane są w atmosferze strachu i represji. Organizacja przypomina o setkach aktywistów, liderów społeczeństwa obywatelskiego oraz niezależnych dziennikarzy, którzy zostali zatrzymani i osadzeni w zakładach karnych. Amnesty International wzywa społeczność międzynarodową do zdecydowanego działania w celu położenia kresu represjom stosowanym przez reżim Łukaszenki.

Zmanipulowane wybory i brak demokratycznej opozycji

Jednym z głównych problemów wskazywanych przez "Reporterów bez granic" jest całkowity brak przeciwwagi ze strony niezależnych mediów, co ma istotny wpływ na przebieg procesu wyborczego. Organizacja podkreśla, że wybory odbywają się bez realnej opozycji demokratycznej – żaden z czterech oficjalnych kontrkandydatów Łukaszenki nie krytykuje jego polityki i nie reprezentuje środowisk opozycyjnych. Zamiast tego konkurenci polityczni Łukaszenki skupiają się na atakowaniu przeciwników reżimu.

W międzyczasie niezależni obserwatorzy informują o fałszowaniu statystyk wyborczych podczas trwającego od wtorku przedterminowego głosowania. Z kolei białoruskie służby intensyfikują działania wymierzone w opozycjonistów – dochodzi do zatrzymań, zastraszania rodzin więźniów politycznych oraz represji wobec liderów społeczeństwa obywatelskiego.

Reakcje międzynarodowe i wezwania do działania

W obliczu tak dramatycznej sytuacji "Reporterzy bez granic" oraz Amnesty International apelują do społeczności międzynarodowej o podjęcie konkretnych kroków w celu powstrzymania represji i zapewnienia ochrony praw człowieka na Białorusi. Organizacje podkreślają, że milczenie i bierność mogą być odczytane jako przyzwolenie na dalsze naruszenia praw człowieka.


IAR/dad

Sto lat temu rząd Władysława Grabskiego podjął decyzję o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie

24.01.2025 13:52
Monument upamiętniający wszystkich bezimiennie poległych za ojczyznę, został odsłonięty 2 listopada 1925 roku. Pod kolumnadą ówczesnego Pałacu Saskiego uroczyście złożono do grobu szczątki bezimiennego żołnierza sprowadzone z Cmentarza Obrońców Lwowa.

Niezwykły rękopis w Muzeum Fryderyka Chopina

24.01.2025 13:55
Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się nabyć bezcenny rękopis ballady f-moll polskiego kompozytora.

Ukraina odzyskała ponad 700 ciał żołnierzy

24.01.2025 15:46
Ukraina odzyskała od Rosjan ponad 700 ciał poległych na wojnie żołnierzy. Większość stanowią wojskowi, którzy bronili Donbasu. Jest to jedna z największych tego typu operacji od początku wojny.