Redakcja Polska

ONZ: pierwszy Dzień Pamięci o Ofiarach Prześladowań Religijnych

22.08.2019 09:26
22 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary. Święto w tym roku obchodzone jest po raz pierwszy. Zostało ustanowione w maju przez Organizację Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Polski.
Audio
  • 22 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary. Materiał Małgorzaty Jędrzejczyk (IAR)
  • Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary. Z ks. prof. Waldemarem Cisło rozmawia Przemysław Goławski [posłuchaj]
Szef MSZ Jacek Czaputowicz (trzeci od prawej) i polska ambasador przy ONZ Joanna Wronecka (trzecia od lewej)
Szef MSZ Jacek Czaputowicz (trzeci od prawej) i polska ambasador przy ONZ Joanna Wronecka (trzecia od lewej)Tymon Markowski/MSZ

Dzień jednogłośnie przyjęli przedstawiciele 193 państw członkowskich ONZ. Potępili wszystkie akty terroryzmu i brutalnego ekstremizmu w każdej ich formie, niezależnie od tego kto, gdzie i z jakich pobudek się ich dopuścił.

Współcześnie największą prześladowaną na tle religijnym grupą są chrześcijanie. Obserwatorzy zajmujący się prawami człowieka ostrzegają, że w ostatnich latach ataki na chrześcijan nasiliły się. Mijający rok jest jednym z najbardziej krwawych. 21 kwietnia, w Niedzielę Wielkanocną, w serii zamachów na kościoły i hotele na Sri Lance zginęło 258 osób, ponad 500 zostało rannych. O zamachy oskarżono lokalną grupę islamskich bojowników. Do ataków przyznało się też tak zwane Państwo Islamskie. Ponadto należy wymienić między innymi zamach na katedrę w Jolo na południu Filipin, w którym w styczniu zginęło 20 osób czy ataki głównie muzułmańskich nomadów Fulani w stanie Kaduna w Nigerii - w połowie marca zabito tam ponad 130 osób.

Inicjatywa Polski

Ochrona i promocja wolności religijnej jest jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej w dziedzinie praw człowieka. Polska, która obecnie przewodniczy pracom Rady Bezpieczeństwa ONZ podkreśla znaczenie dialogu międzyreligijnego jako ważnego narzędzia mogącego zmniejszać napięcia na arenie międzynarodowej.

Z inicjatywy Polski Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dzień 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Jego celem jest zwiększenie poszanowania wolności religijnej na świecie i upamiętnienie wszystkich ofiar prześladowań, bo wolność religijna jest jednym z podstawowych praw człowieka. Równolegle do konferencji prasowej, 22 sierpnia minister Jacek Czaputowicz poprowadzi debatę na ten temat w Nowym Jorku.

Indeks prześladowań

Fundacja Open Doors od lat prowadzi Światowy Indeks Prześladowań. Jest to ranking 50 krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani. Wiarę chrześcijańską wyznaje w tych krajach ponad 650 milionów ludzi. Według tegorocznego raportu, więcej niż 245 milionów z nich zmaga się z prześladowaniami o wysokim stopniu.

Do krajów, w których chrześcijanie są najsilniej prześladowani zaliczono: Koreę Północną, Afganistan, Somalię, Libię i Pakistan. Z kolei w Chinach, Republice Środkowoafrykańskiej oraz Algierii nastąpił największy wzrost prześladowań. Na indeksie znalazły się też nowe kraje - Federacja Rosyjska i Maroko.

PAP/IAR/PR24/dad