Redakcja Polska

Prof. Szwagrzyk: poszukiwanie Polaków spoczywających na Ukrainie będzie ogromnym wyzwaniem

28.09.2019 15:10
Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej profesor Krzysztof Szwagrzyk powiedział, że rozpoczęcie poszukiwań i ekshumacje Polaków spoczywających w bezimiennych mogiłach na terenie Ukrainy będzie ogromnym wyzwaniem. Ukraina przekazała Polsce formalną zgodę na wznowienie prac ekshumacyjnych, poinformował o tym ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Wasyl Bodnar.
Audio
  • Profesor Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN powiedział w rozmowie z IAR, że zanim eksperci Instytutu przystąpią do prac, będzie trzeba dokonać żmudny proces biurokratyczny (IAR)
  • Profesor Szwagrzyk wyjaśnia, że na razie IPN wnioskuje o pozwolenie na prowadzenie prac w kilkunastu miejscach, w których spoczywają Polacy polegli i zamordowani w czasie wojny polsko - bolszewickiej, w 1939 roku i w latach 1943 - 44 na Wołyniu (IAR)
Kierujący pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji - wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk
Kierujący pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji - wiceprezes IPN Krzysztof SzwagrzykPAP/Tomasz Gzell

Ukraina zakazała ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar na swoim terytorium w 2017 roku. Zniesienie zakazu obiecał podczas niedawnej wizyty w Warszawie prezydent Wołodymyr Zełenski.

Profesor Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN powiedział w rozmowie z IAR, że zanim eksperci Instytutu przystąpią do prac, będzie trzeba pokonać żmudny proces biurokratyczny. Wnioski o prace poszukiwacze zostały złożone do ukraińskich urzędów, by otrzymać zezwolenia na rozpoczęcie działań. Profesor Szwagrzyk podkreśla, że otrzymanie takich zezwoleń może być skomplikowane, ponieważ na Ukrainie podział kompetencji urzędów i urzędników jest spory.

Profesor Szwagrzyk wyjaśnia, że na razie IPN wnioskuje o pozwolenie na prowadzenie prac w kilkunastu miejscach, w których spoczywają Polacy polegli i zamordowani w czasie wojny polsko - bolszewickiej, w 1939 roku i w latach 1943 - 44 na Wołyniu. Wiceprezes IPN podkreśla zarazem, że zakres prac poszukiwawczych jest ogromny. - To są setki, a może tysiące miejsc. To jest zadanie dla nowej instytucji, która powinna się nazywać Instytut Pamięci Narodowej do spraw poszukiwań na Ukrainie - mówił.

Dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji podkreśla, że aby skutecznie przeprowadzić prace poszukiwawcze i ekshumacyjne na Ukrainie trzeba będzie rozbudować Wydział Kresowy IPN.

Profesor Szwagrzyk nie potrafił powiedzieć czy prace poszukiwacze i ekshumacyjne rozpoczną się jeszcze w tym roku. To zależy - tłumaczy - jak szybko strona ukraińska wyda pozwolenia na rozpoczęcie prac. Jednocześnie, wiceprezes IPN zwraca uwagę, że rozpoczęcie prac ziemnych i ekshumacyjnych nie jest możliwe zimą, ponieważ zbrylona ziemia nie pozwala na dokładne poszukiwania.

Profesor Szwagrzyk wyraził też nadzieję, że wraz ze zgodą na poszukiwania i ekshumacje, Polska otrzyma od Ukrainy zgodę na budowę cmentarzy, na których godnie będą mogły być pochowane szczątki odnalezionych Polaków.

IAR/dad

Prezes IPN: deklaracja władz Ukrainy otwiera drogę do przełomu

27.09.2019 16:36
Deklaracja władz Ukrainy o zniesieniu moratorium na poszukiwania polskich ofiar z okresu II wojny światowej otwiera drogę do przełomu w polsko-ukraińskim dialogu historycznym - ocenił prezes IPN Jarosław Szarek. Zastrzegł jednak, że sam przełom nastąpi po rozpoczęciu prac.

Na Westerplatte odkryto kolejne ludzkie szczątki

28.09.2019 10:21
Drugi raz w tym tygodniu podczas prac archeologicznych na Westerplatte w Gdańsku odnaleziono ludzkie szczątki. Natrafiono na niemal kompletny szkielet - poinformował w piątek PAP rzecznik Muzeum II Wojny Światowej Aleksander Masłowski.

Zmarł Jan Kobuszewski. Wybitny aktor teatralny i filmowy

28.09.2019 12:41
Wybitny aktor teatralny i filmowy, komik, reżyser, wykonawca skeczy i piosenek Jan Kobuszewski zmarł w sobotę o godz. 9. Informację o śmierci artysty potwierdziła dyrekcja Teatru Kwadrat w Warszawie. 19 kwietnia Jan Kobuszewski świętował 85. urodziny.