Zespół polskich lekarzy, pielęgniarzy i ratowników, który zdobywał doświadczenie w walce z koronawirusem w Lombardii niedawno wrócił z misji w Kirgistanie. Wdrażano tam procesy lecznicze i organizacyjne pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia, która zwróciła się do Medycznego Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej o pomoc dla potrzebujących wsparcia krajów, gorzej wyposażonych do walki z wirusem. Polscy medycy udzielali konsultacji medycznych, wskazywali jak zapobiegać zakażeniom i jak opiekować się pacjentami.
Naszym kolegom-medykom z Kirgistanu przekazywaliśmy wiedzę jaką zdobyliśmy podczas misji we Włoszech – mówi dr Michał Madeyski, koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. Przez 10 dni w Lombardii pracowała grupa 15 polskich lekarzy, pomagających w walce z epidemią.
Lekarze w Kirgistanie nie mieli tego rodzaju doświadczeń w leczeniu COVID-19, jakie zdobyli Polacy we Włoszech, dlatego informacje uzyskane od polskich medyków pozwoliły im na wprowadzenie ulepszeń w opiece nad chorymi i w zabezpieczeniu personelu medycznego. - Naszym celem było wsparcie merytoryczne, by uchronić sytuację w Kirgistanie przed ewentualną katastrofą – mówi Marcin Gałkiewicz, ratownik medyczny Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM
W misji do Kirgistanu uczestniczyło około 10 lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarzy, którzy pracowali na oddziałach intensywnej terapii.
IAR/ep