Redakcja Polska

Białoruska opozycja domaga się międzynarodowego śledztwa ws. śmierci Bandarenki

17.11.2020 16:20
Na Białorusi opozycja domaga się wszczęcia międzynarodowego śledztwa w sprawie śmierci 31-letniego działacza Ramana Bandarenki pobitego i zatrzymanego przez milicję – powiedziała agencji AFP liderka opozycji Swiatłana Cichanouska.
Audio
  • Na Białorusi kolejny dzień procesów sądowych. Ponownie karani są dziennikarze, którzy byli zatrzymani w ostatnią niedzielę podczas wykonywania swoich obowiązków, gdy odbywała się kolejna demonstracja opozycji. O szczegółach Włodzimierz Pac (IAR)
Protesty na Białorusi
Protesty na BiałorusiPAP/EPA/STR

- Skoro nie mamy praw ani wymiaru sprawiedliwości we własnym kraju, domagamy się pomocy międzynarodowej i państwa, gdzie panują demokracja i prawo, pomogą nam - oświadczyła.

Cichanouska, która przebywa za granicą od wyborów prezydenckich 9 sierpnia, spotkała się we wtorek w Sztokholmie z szefową szwedzkiej dyplomacji Anne Linde, by poprosić ją o wsparcie w doprowadzeniu do międzynarodowego śledztwa i w przyjęciu nowych sankcji przeciw białoruskiemu reżimowi.

Raman Bandarenka został zatrzymany w ostatnią środę, gdy pobili go zamaskowani mężczyźni zdejmujący wywieszone w jego dzielnicy biało-czerwono-białe flagi używane przez środowiska opozycyjne. Półtorej godziny później karetka pogotowia zabrała go z komisariatu do szpitala. Gdy trafił na salę operacyjną, był już nieprzytomny. Mimo kilkugodzinnej operacji jego stan się nie poprawił i wieczorem w czwartek zmarł. - To pobicie ze skutkiem śmiertelnym jest najnowszym rezultatem skandalicznych i haniebnych działań władz białoruskich - podkreśliła Linde na spotkaniu z Cichanouską.

Jak dodała, Szwecja, która 1 stycznie przejmie przewodnictwo w OBWE, "nie akceptuje tej bezkarności". - Opowiadamy się za dodaniem dalszych osób, podmiotów i przedsiębiorstw do listy sankcji unijnych - zaznaczyła.

Na Białorusi od 9 sierpnia trwają akcje protestacyjne, których uczestnicy domagają się odejścia Łukaszenki i rozpisania nowych, uczciwych wyborów.

Po potajemnym zaprzysiężeniu Łukaszenki na prezydenta Białorusi 23 września Unia Europejska i USA zadeklarowały, że nie uznają go za prawowitego prezydenta, i wprowadziły sankcje wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu.

IAR/PAP/dad

Samochód staranował ogrodzenie Cmentarza na Rossie. Zniszczył nagrobki żołnierzy

17.11.2020 13:08
W Wilnie samochód wjechał w ogrodzenie cmentarza na Nowej Rossie. W miejscu, w którym doszło do zdarzenia znajduje się kwatera polskich i litewskich żołnierzy. Do podobnego zdarzenia doszło również w ubiegłym roku.

Kosów - miasto na pograniczu Pokucia i Huculszczyzny, popularny kurort II RP przyciągający elity intelektualne

17.11.2020 14:23
W Kosowie działał słynny zakład przyrodoleczniczy doktora Apolinarego Tarnawskiego, gdzie wypoczywali i leczyli się znani politycy, artyści i literaci. Kosów znany był jednak nie tylko jako kurort, równie znana jest tradycyjna malowana ceramika kosowska.  W roku 2019 trafiła ona na Listę światowego niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Andrzej Duda rozpoczął wizytę na Litwie. Z Gitanasem Nausedą stworzyli Radę Prezydentów

17.11.2020 16:01
Prezydent Andrzej Duda rozpoczął dwudniową wizytę na Litwie. W Wilnie polski przywódca spotyka się z władzami kraju oraz wystąpi w litewskim parlamencie. We wtorek została też powołana Rada Prezydentów Polski i Litwy.