Redakcja Polska

Obchody 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej w Pradze

16.02.2021 09:50
30. rocznica powstania Grupy Wyszehradzkiej będzie obchodzona między innymi w Pradze. Instytut Polski przygotował wystawę plenerową poświęconą udziałowi Kościoła w drodze Europy Środkowej do wolności.
Audio
  • Obchody 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej w Pradze. Materiał przygotował Wojciech Stobba (IAR)
  • 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Szefowie rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej
Szefowie rządów krajów Grupy WyszehradzkiejŹródło: Instytut Polski w Pradze

Dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj powiedział, że ekspozycja odwołuje się do współpracy społeczeństw obywatelskich w okresie komunizmu jako korzeni Grupy Wyszehradzkiej. Jednym z rozdziałów tego współdziałania jest współpraca między środowiskami kościelnymi, środowiskami ludzi wierzących - powiedział Maciej Ruczaj.

Z kolei w Bibliotece Vaclava Havla wieczorem odbędzie się debata o historii i przyszłości Wyszehradzkiej Czwórki. Chcieliśmy w tym miejscu, pod patronatem Havla, porozmawiać o tym, co wydarzyło się w roku 1991 i czy musiało się to wydarzyć. Nie była to przecież jedyna możliwa droga. Dziś zapominamy, że taka współpraca nie była oczywista - mówi dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze.

Dyskusję z udziałem byłych i obecnych dyplomatów z Polski, Czech i Słowacji będzie można śledzić za pośrednictwem internetowego kanału Biblioteki Vaclava Havla.


IAR/dad

W ponad 50 krajach świata ukazały się publikacje o "Dekadzie Europy Środkowej"

15.02.2021 08:34
W ponad 50 krajach świata ukazały się publikacje pod hasłem "Dekada Europy Środkowej" w ramach globalnego projektu medialnego "Opowiadamy Polskę światu" Instytutu Nowych Mediów we współpracy z MSZ, warszawską GPW i PAP.

30 lat Grupy Wyszehradzkiej: współpraca pomimo różnicy interesów

15.02.2021 11:10
Pomimo różnic interesów od 30 lat trwa współpraca między Polską, Czechami, Węgrami a Słowacją, wzmocniona przez udane odrzucenie przymusowej relokacji uchodźców w Unii Europejskiej w 2015 roku. Obecnie polega ona głównie na koordynowaniu stanowisk w ramach Wspólnoty.

60-lecie polskiej misji archeologicznej w Sudanie. Refleksje ambasadora Michała Murkocińskiego

15.02.2021 11:55
Odkrycie prof. Kazimierza Michałowskiego to kamień węgielny polskiej archeologii śródziemnomorskiej – mówi Michał Murkociński, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Sudanu.