Redakcja Polska

W Warszawie i we Lwowie zainaugurowano program edukacyjny "Być jak Kazimierz Górski"

18.03.2021 15:24
W Warszawie i we Lwowie zainaugurowano dziś program edukacyjny "Być jak Kazimierz Górski". Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych w Polsce oraz na wschodzie i ma związek z setną rocznicą urodzin legendarnego trenera.
Audio
  • Dzięki talentowi oraz zaangażowaniu wyrwał się z robotniczej dzielnicy i stał się jednym z najsłynniejszych trenerów w historii Polski - mówi dyrektor Muzeum Historii Sportu i Turystyki Sławomir Majchee (IAR)
Odsłonięcie obrazu Kazimierza Górskiego
Odsłonięcie obrazu Kazimierza Górskiegowww.muzeumsportu.waw.pl

Program to wirtualna lekcja, podczas której uczniowie dowiedzą się o życiu, karierze oraz sukcesach urodzonego we Lwowie Kazimierza Górskiego. - Dzięki talentowi oraz zaangażowaniu wyrwał się z robotniczej dzielnicy i stał się jednym z najsłynniejszych trenerów w historii Polski - mówi dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki Sławomir Majcher.

- Chcemy przypomnieć sukcesy i drogę do tych sukcesów. Chcemy też pokazać sylwetkę Pana Kazimierza jako wyjątkowego, normalnego człowieka, który był jednocześnie wielkim trenerem - powiedział Sławomir Majcher.

Jako pierwsi dziś w lekcji online uczestniczyli uczniowie polskich szkół we Lwowie. W przyszłości program obejmie także inne ośrodki polonijne na wschodzie oraz szkoły podstawowe w Polsce.

- Lwów został wybrany nieprzypadkowo jako miejsce inauguracji programu. To tu urodził się Kazimierz Górski a jego postać nadal jest tam rozpoznawalna - mówi prezes Fundacji Dziedzictwo Kresowe Jan Sabadasz. Młodzież zna tę postać i podkreśla, że jest dla nich wzorem, a w planach mają takie osiągniecia jak Kazimierz Górski - dodał.

Szczegóły dotyczące programu edukacyjnego "Być jak Kazimierz Górski" oraz wystawy zorganizowanej z okazji rocznicy jego setnych urodzin znajdują się na stronie internetowej www.muzeumsportu.waw.pl.


PAP/dad

Ekshumacje na Westerplatte. Prawdopodobnie odnaleziono szczątki mjr. Henryka Sucharskiego

18.03.2021 08:00
Na Westerplatte w Gdańsku ekshumowano szczątki należące najprawdopodobniej do majora Henryka Sucharskiego, komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej podczas obrony półwyspu w 1939 roku.

Kreml: relacje USA i Rosji są "bardzo złe". Joe Biden nie chce ich nawiązywać

18.03.2021 13:12
Relacje USA i Rosji są "bardzo złe" - oświadczył w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Jak przekazał , Kreml jest zdania, że prezydent USA Joe Biden nie chce nawiązywać stosunków z Rosją i na takim założeniu władze Rosji będą się opierać.

Centrum Wiesenthala protestuje przeciw nazwaniu stadionu w Tarnopolu imieniem Romana Szuchewycza

18.03.2021 13:45
Centrum Szymona Wiesenthala protestuje przeciw nazwaniu stadionu w Tarnopolu imieniem jednego z przywódców ukraińskich nacjonalistów. Organizacja wysłała w tej sprawie list do FIFA. Uznała w nim za haniebną decyzję samorządowców o nazwaniu obiektu sportowego imieniem kolaborującego z nazistami Romana Szuchewycza.