Redakcja Polska

Powstał nowy komponent Sił Zbrojnych RP - Wojska Obrony Cyberprzestrzeni

08.02.2022 17:04
Wojska Obrony Cyberprzestrzeni to jest regularne wojsko, posiada zdolności zarówno obronne, służące rozpoznaniu jak i zdolności służące ofensywie - mówił we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości powołania nowego rodzaju wojsk. Dowódcą WOC został gen. Karol Molenda.
Szef MON Mariusz Błaszczak
Szef MON Mariusz BłaszczakŹródło: Ministerstwo Obrony Narodowej / Twitter/@MON_GOV_PL

We wtorek szef MON ogłosił powstanie nowego komponentu nowego komponentu polskich sił zbrojnych - Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Podczas uroczystości gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, otrzymał od ministra Błaszczaka decyzję o wyznaczeniu na stanowisko dowódcy WOC.


Posłuchaj
00:31 11545888_3.mp3 Szef MON Mariusz Błaszczak mówił podczas uroczystości w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej, że WOC posiada zdolności służące rozpoznaniu, obronne i ofensywne (IAR)

 

- Konsekwentnie budowaliśmy zdolności w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. W 2019 r. powołaliśmy do życia Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, konsolidując instytucje, które wcześniej były rozproszone, które zajmowały się właśnie tą sferą - mówił podczas uroczystości Błaszczak.

Podkreślił, że dowództwo komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni będzie ściśle zintegrowane z NCBC. - Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w XXI wieku ataki cybernetyczne stały się jednym z narzędzi agresywnej polityki, m.in. naszego sąsiada. Dlatego te zdolności dla Wojska Polskiego mają charakter fundamentalny, kluczowy - ocenił Błaszczak. - Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni, to jest regularne wojsko, posiada zdolności zarówno obronne, zdolności służące rozpoznaniu jak i zdolności służące ofensywie, jeśli taka byłaby konieczność - mówił szef MON. Zaznaczył, że te ostatnie zdolności pozwolą realizować natowską doktrynę odstraszanie potencjalnych agresorów.

Zwieńczenie procesu

Błaszczak dodał, że powstanie WOC jest zwieńczeniem całego procesu, który objął m.in. utworzenie Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego oraz współfinansowanych przez MON szkół w każdym województwie, których absolwenci zasilą - wyraził nadzieję szef MON - szeregi WOC. Minister podkreślił także, że zwiększono liczbę miejsca na kierunkach związanych z cyberbezpieczeństwem na wszystkich uczelniach wojskowych.

Nowo powołany dowódca WOC gen. Molenda powiedział, że "współczesne zagrożenia koncentrują się wokół nowych technologii". - Dlatego musimy inwestować w ekspertów, odpowiednie zaplecze techniczne. Działamy w trzech obszarach. Po pierwsze - działamy w defensywie, działaniach obronnych; musimy wiedzieć, jaki się bronić. Po drugie: rozpoznanie - przeciwnika, jak i infrastruktury. Po trzecie: ofensywa, czyli nasz miecz. Z reguły działamy po cichu. Jeśli o nas nie słyszycie, to znaczy, że dobrze realizujemy swoje działania - zaznaczył generał.

- Dziś jednak trochę się wychylamy. Stajemy w świetle reflektorów, bo chcemy, byście nas dostrzegli, byście zobaczyli, że kilka tysięcy ekspertów z zakresu cyber, krypto i IT jest i działa - w każdym momencie czuwa nad bezpieczeństwem sieci teleinformatycznych i systemów resortu obrony narodowej - dodał. Podkreślił, że ta działalność wymaga ciągłych inwestycji w wykwalifikowanych i zdeterminowanych ludzi.

Nowa domena operacyjna

Cyberprzestrzeń została uznana przez NATO za nową domenę operacyjną w 2016 roku podczas szczytu w Warszawie. W lutym 2019 r. resort obrony narodowej, w ramach programu CYBER.MIL.PL, przedstawił koncepcję budowy wojsk obrony cyberprzestrzeni oraz pakiet działań związanych z rozwojem zdolności resortu obrony narodowej w zakresie cyberbezpieczeństwa.

W marcu 2019 powołane został Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni na bazie Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki. W jego ramach skonsolidowano zasoby i kompetencje całego resortu obrony narodowej w dziedzinach cyberbezpieczeństwa, kryptologii i IT.

W wrześniu tego samego roku szef MON podpisał koncepcję organizacji i funkcjonowania WOC. Następnie, w lutym 2020 powołana została grupa ds. sformowania dowództwa Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, w marcu zaś powstał Nieetatowy Zespół ds. Wdrożenia kolejnych etapów tworzenia WOC oraz wdrażania cyberprzestrzeni jako domeny działań operacyjnych w Siłach Zbrojnych RP. Z kolei w kwietniu 2020 roku, został powołany Pełnomocnik Ministra Obrony Narodowej ds. bezpieczeństwa cyberprzestrzeni.


IAR/dad

Niemcy: Putin zabrał swój luksusowy jacht ze stoczni w Hamburgu. Boi się sankcji?

08.02.2022 14:25
Luksusowy jacht Graceful, należący do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, opuścił w poniedziałek o świcie port w Hamburgu – informuje we wtorek „Bild”. Gazeta przypuszcza, że Putin zabrał swój jacht z niemieckich wód z obawy przed konfiskatą w ramach zapowiadanych przez Zachód sankcji.

Media: Niemcy nie porzucą Nord Streamu 2 nawet gdy Rosja zaatakuje Ukrainę

08.02.2022 14:49
Dziennikarz CNN Jake Tapper donosi, powołując się na anonimowe źródła, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński odwołał poniedziałkowe spotkanie z niemiecką minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock, ponieważ ta odmówiła stwierdzenia, że Niemcy zrezygnują z gazociągu Nord Stream 2 nawet w przypadku inwazji Rosji. Jak zaznaczył Tapper, jego źródło dodaje, że Niemcy są już raczej postrzegani przez Kijów jako "rosyjski sojusznik".

"Wszystkie dzieci maharadży" – powieść o losach polskich dzieci, które podczas wojny znalazły schronienie w Indiach

08.02.2022 17:02
W 1942 r. w wiosce Balachadi polskimi dziećmi, głównie sierotami, które wraz z Armią Andersa opuściły ZSRR i trafiły do Indii, zaopiekował się książę Jam Saheb Digvijay Sinhji.