Minister Przemysław Czarnek powiedział, że poza nowoczesnym sprzętem i szybkim internetem to kolejny krok do zmiany w szkołach. "Wchodzimy w nowy etap unowocześniania polskiej szkoły. Nie tylko od strony sprzętowej, informatycznej, lecz także unowocześniania podstawy programowej, rekomendowanych w niej treści. Jeśli chodzi o tworzenie i produkcję gier wideo, Polska jest jednym z wiodących krajów na świecie" - dodał Przemysław Czarnek.
13:06 03.07 Gry w edukacji.mp3 Do końca roku pierwsze gry wideo będą wpisane do podstawy programowej. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Pierwsze gry wideo w podstawie programowej to "This War of Mine" opowiadająca o życiu cywili na wojnie i przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej "Gra szyfrów".
Pełnomocniczka ministra do spraw transformacji cyfrowej Justyna Orłowska powiedziała, że resort edukacji czeka na zgłoszenia kolejnych gier do projektu. "Jeżeli będą one nieodpłatnie oddane na rzecz edukacji, a także będą wnosić wysoką wartość edukacyjną, wówczas mają szansę, aby być wpisane do podstaw programowych. Ale traktujmy to jako działanie długoterminowe. To jest początek historii wpisywania gier do podstaw programowych" - dodała.
Paweł Michowski z 11 Bit studios, które stworzyło "This War of Mine", powiedział, że prowadzenie gier do szkół to naturalna kolej rzeczy. "To krok milowy, bo oznacza wejście edukacji w proces, w którym idziemy z czasem, a nie gonimy czas. Moje dzieci grają w gry, ja - jako twórca gier - kontroluję, aby nie grały za dużo i aby gry były odpowiednie do ich wieku. Ale nie jestem w stanie zatrzymać tego procesu, bo gry są dla dzieci po prostu zbyt fascynujące" - dodał Paweł Michowski.
Grę "This War of Mine" można za darmo pobrać z portalu Ministerstwa Edukacji i Nauki. "Gra szyfrów" jest dostępna bezpłatnie na platformie Steam.
IAR/PP