Redakcja Polska

"Rosjanie sami ostrzelali własne domy". Rakiety Pancyr spadły na Biełgorod

03.07.2022 16:17
Ukraina nie posiada zestawów rakietowych Pancyr - oświadczył w niedzielę doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko. Polityk poinformował, że w murze uszkodzonego domu w rosyjskim Biełgorodzie znaleziono części pocisku należącego do kompleksu Pancyr.
Szczątki rakiety wbite w budynek mieszkalny w Biełgorodzie
Szczątki rakiety wbite w budynek mieszkalny w Biełgorodzie Źródło: Telegram/Pravda Gerashchenko

"W Biełgorodzie znaleziono części zestawu rakietowego Pancyr, który jest na uzbrojeniu armii rosyjskiej" - napisał Heraszczenko na komunikatorze Telegram. W jego ocenie Rosjanie "sami ostrzelali własne domy".

Doradca ministra podkreślił, że w internecie pojawiły się zdjęcia pocisku, który utknął w murze uszkodzonego domu mieszkalnego. "Obserwatorzy są zgodni, że jest to zestaw rakietowy Pancyr" - oznajmił Heraszczenko. Zapewnił, że "takie zestawy nie znajdują się na uzbrojeniu armii ukraińskiej".

Zdjęcie części pocisku opublikował lokalny kanał Zhest_Belgorod na Telegramie. Podano, że pocisk został znaleziony w murze budynku przy ulicy Narodny Bulwar. Ukraiński ekspert Ołeh Żdanow powiedział niezależnemu rosyjskiemu portalowi Insider, że na zdjęciu widać część rakiety z zestawu Pancyr.

Tymczasem ministerstwo obrony Rosji oświadczyło, że Biełgorod został ostrzelany przez siły ukraińskie trzema rakietami Toczka U, które zostały strącone przez obronę przeciwlotniczą, a szczątki jednego z pocisków spadły na dom mieszkalny.

Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował wcześniej w niedzielę, że w mieście doszło do eksplozji, w której zginęły trzy osoby. Potem gubernator przekazał, że liczba zabitych wzrosła do czterech, a trzy osoby spośród ofiar śmiertelnych były obywatelami Ukrainy.


PAP/IAR/dad

Szef MON: otrzymaliśmy 8 tys. zgłoszeń do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej

03.07.2022 13:56
Wojsko-służba zasadnicza-przysięga W dziesięciu miejscach w Polsce zakończyły się kursy podstawowe dla kandydatów do zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej. 28-dniowe przeszkolenie zakończyły wojskowe przysięgi. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który był na jednej z takich przysiąg w Nowym Dworze Mazowieckim powiedział, że to historyczny moment.

Odmienność dzieci emigracyjnych. Atut czy droga do marginalizacji w grupie?

03.07.2022 14:32
Dwujęzyczne dzieci polskich emigrantów w rzeczywistości popowrotowej muszą mierzyć się z różnymi formami stygmatyzacji i poczucia odmienności. „W opowieściach dzieci powtarza się taka sekwencja, że nie mają poczucia, iż wnoszą do polskiej rzeczywistości coś dobrego. To powoduje u nich bardzo duże poczucie lęku, negatywne nastroje, trudności w budowaniu pozytywnej samooceny” - alarmuje Aleksandra Hytroś – Kiwała, psycholog, pedagog.