- Dokładamy swoją cegiełkę do odbudowy Słowenii i wsparcia jej mieszkańców po tej wielkiej katastrofie, która miała miejsce na początku sierpnia. Kwota, którą zebraliśmy, to efekt ogólnopolskich zbiórek - powiedział wicedyrektor Caritas Polska Ireneusz Krauze.
Środki pozyskane w czasie ogólnopolskich zbiórek w kościołach oraz w formie wpłat na konto Caritas Polska przekaże lokalnemu partnerowi Caritas Słowenia, z którym pracuje już nad wspólnym projektem pomocowym.
Zanim doszło do zbiórek, Caritas Polska w trybie interwencyjnym przekazała słoweńskiej Caritas 100 tysięcy złotych na walkę ze skutkami powodzi i pomoc dla tych, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Na miejsce trafiły też osuszacze powietrza.
- Dzięki ofiarności darczyńców i partnerów przekazaliśmy także dary rzeczowe drogą lotniczą we współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Caritas Ordynariatu Polowego - podsumował Ireneusz Krauze.
Odbudowa po największej klęsce w historii
Słowenia znajduje się aktualnie w fazie odbudowy po największej klęsce żywiołowej w swojej historii. Poszkodowani rozpoczęli remonty swoich domów. Trwają intensywne prace przed jesienią, kiedy znowu mogą pojawić się deszcze i powodzie. Nieoficjalnie straty szacuje się na 7 miliardów euro.
Większość poszkodowanych wciąż potrzebuje wsparcia - środków finansowych na zakup osuszaczy i materiałów budowlanych. Według danych Caritas Słowenia ponad 10 000 gospodarstw domowych zostało dotkniętych powodzią. Około 700 rodzin zostało pozbawionych domów i mieszkań, które zostały zniszczone lub przestały istnieć. Niektóre osiedla są wciąż odcięte od świata. Około jednej czwartej rodzin dotkniętych katastrofą ma długi związane z kredytem na dom, który albo zniknął, albo został zniszczony. Wiele osób zmaga się z traumą.
Na miejsce przybyli także żołnierze polskich wojsk inżynieryjnych wraz ze specjalnym sprzętem, którzy pomagali odbudowywać zniszczone mosty.
IAR/dad