W magazynie "Widziane Polski" informujemy, że Para Prezydencka odwiedziła polskich żołnierzy, którzy pełnią misję wojskową w Estonii. W estońskim Amari prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w spotkaniu wigilijnym ze stacjonującymi tam żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik. Towarzyszyli im wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda, szef BBN Jacek Siewiera i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła.
Prezydent złożył życzenia wszystkim żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy przebywają na służbie, także w kontyngentach poza granicami kraju. Podkreślił, że służba, realizowana z dala od rodzinnych stron, jest niezwykle trudna ze względu na rozłąkę z rodziną.
- Dlatego przyjmijcie szczególne wyrazy szacunku, podziękowania i życzenia, by święta Bożego Narodzenia były dla was spokojne; by były tymi, które - mimo oddalenia, różnego zagrożenia, w którym często jesteście - niosą pokój w serca i niosą pokój dusz - powiedział Andrzej Duda. Złożył też życzenia rodzinom żołnierzy.
- Mamy nadzieję, że nie tylko z tych kontyngentów, odległych zadań służbowych, ale z każdego dnia służby przez ten okres i cały następny rok nasi żołnierze będą zawsze spokojnie wracali do domu - mówił.
Podziękował za służbę dla Polski. Dodał, że jest ona szczególnie ważna w czasach, gdy za naszą wschodnią granica toczy się wojna. - Tym bardziej czujemy wagę, ale i ciężar służby, którą realizujecie. Wszystkim polskim żołnierzom i ich najbliższym, jako zwierzchnik sił zbrojnych, życzę spokojnych i dobrych świąt. Zobowiązuje się, że do końca swojej służby prezydenckiej będę czuwał nad państwa sprawami, interesami jako cywilny zwierzchnik sił zbrojnych. Wszystkiego dobrego - powiedział prezydent.
W programie także spotkanie z ks. bp Piotrem Turzyńskim, delegatem Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który dzieli się bożonarodzeniowymi refleksjami. - Spędźmy te święta w gronie bliskich, w gronie rodaków - apeluje ks. bp Piotr Turzyński.
Boże Narodzenie to jeden z tematów bardzo często pojawiających się w sztuce. Obrazy pokazujące narodziny Dzieciątka w stajence i wędrówkę Rodziny, dla której nie było miejsca w gospodzie, znajdują się w kolekcjach muzealnych oraz prywatnych na całym świecie. To jeden z głównych religijnych motywów w światowym malarstwie. Opowiada o tym dr Ewa Korpysz z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
W świątecznej audycji z cyklu Kierunek: Polska przenosimy się do dworu w Radoniach, na Mazowszu i rozmawiamy z jego właścicielką Beatą Korzeniowską-Matraszek.
W 2001 roku nad ruiną dworu w Radoniach pochylały się już tylko stare drzewa. Jedynie one ocalały z zawieruchy historii i cichym szeptem powtarzały opowieści związane z miejscem. W tym samym czasie rodzina Matraszków podjęła decyzję o sprzedaży domu w Oksfordzie i zamieszkaniu na stałe w Polsce. Zaczęli rozglądać się za czymś większym niż tymczasowy dom w Komorowie. W listopadzie przyjechali do Radoń. Widok zapadniętego budynku zniechęcał ale w parku starodrzew z uznaniem popatrzył na spóźnionych gości i zaczął szumieć zapraszająco. Dwadzieścia dwa lata później na starych fundamentach dumnie prezentuje się odbudowany budynek a Beata Korzeniowska – Matraszek zaprasza do środka.
Opowiadamy również o świątecznych akcjach charytatywnych wspierających najbardziej potrzebujących. Naszymi gośćmi są Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia „Wiosna”, które organizuje m.in. akcję „Szlachetna Paczka” i Daniel Wardziński z Fundacji św. Mikołaja. Rozmawiamy o dobroczynności po polsku, która w okresie Świąt Bożego Narodzenia zyskuje nowy wymiar.
Naszym gościem jest ks. Piotr Pilśniak, twórca, organizator i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. To jeden z największych kolędowych przeglądów w Europie, a zarazem jeden z największych amatorskich festiwali muzycznych w kraju. Przesłuchania odbywają się w 31. miastach na terenie całej Polski, a także na Litwie, Ukrainie, Białorusi i od tego roku we Włoszech.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.