Redakcja Polska

Rusza operacja "Feniks", mająca na celu wsparcie odbudowy na terenach powodziowych

21.09.2024 09:00
To największa tego typu operacja w historii Wojska Polskiego. Akcja ma być wieloetapowa i obejmuje nie tylko bezpośrednią pomoc poszkodowanym, lecz także długoterminowe działania mające na celu odbudowę infrastruktury oraz zabezpieczenie terenów przed przyszłymi zagrożeniami.
Audio
  • Rusza operacja "Feniks". Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Stan rzeki Odry w miejscowości Stany koło Nowej Soli, Mieszkańcy wsi umacniają od 3 dni wały przeciwpowodziowe
Stan rzeki Odry w miejscowości Stany koło Nowej Soli, Mieszkańcy wsi umacniają od 3 dni wały przeciwpowodziowePAP/Lech Muszyński

Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego WP wyjaśnił, że operacja będzie miała pięć linii wysiłku.

Linia pierwsza - bezpieczeństwo - wojsko będzie dozorować wały przeciwpowodziowe, w związku z zagrożeniem przerwania. Kukuła wskazał, że wały są nasiąknięte wodą, i nawet po opadnięciu poziomu wody muszą być monitorowane.

Linia druga - zdrowie - gen. Kukuła poinformował, że wojsko będzie organizować punkty wysuniętej pomocy medycznej, utrzymywać śmigłowce do ewakuacji medycznej, oraz udzielać wsparcia psychologicznego - wskazał też, że w szczególnych przypadkach wojsko będzie oferować pomoc w leczeniu stresu pourazowego.

Linia trzecia - mobilność - Kukuła wskazał, że bardzo ważna jest udrożnienie i odbudowa dróg oraz mostów w celu zapewnienia pomocy poszkodowanym przez powódź.

Linia czwarta - logistyka - generał zwrócił uwagę, że większość miejscowości ma skażoną wodę, oraz że brakuje żywności i energii elektrycznej - celem wojska będzie dostarczenie tych zasobów ludności.

Piątą i ostatnią linią ma być szkolenie - Kukuła wskazał, że po zapewnieniu pomocy ludziom, należy skupić się na podniesieniu kompetencji administracji lojalnej w zakresie zarządzania kryzysowego.

Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, podczas czwartkowego spotkania w szpitalu polowym w Nysie, podkreślił, że wszyscy dostępni żołnierze zostaną zaangażowani w odbudowę terenów dotkniętych powodzią. Obecnie w działaniach uczestniczy około 20 tysięcy żołnierzy, do których mają dołączyć kolejne tysiące.

W tej chwili wojsko koncentruje się na dwóch głównych zadaniach: usuwaniu skutków powodzi tam, gdzie opadły rzeki oraz na działaniach prewencyjnych tam, gdzie fala właśnie przechodzi - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej szef Sztabu Generalnego Wiesław Kukuła. Dlatego w rejonie Wrocławia działa zgrupowanie, które pracuje między innymi przy zabezpieczeniach przeciwpowodziowych. Drugi kierunek działań, jakie obecnie wykonują żołnierze, to porządkowanie miejsc, gdzie woda już opadła. Tysiące żołnierzy będą pomagać w odbudowie zniszczonych przez wielką wodę domów, instytucji publicznych, dróg oraz mostów.

Wojska Obrony Terytorialnej będą szkoliły władze samorządowe z zarządzania kryzysowego - także właśnie w ramach ogłoszonej operacji Feniks na terenach powodziowych w południowo-zachodniej Polsce.

Rzecznik WOT podpułkownik Robert Pękala mówił w Polskim Radiu 24, że szkolenie ma pomóc właściwie wykorzystywać podległe samorządowcom służby w razie takiej sytuacji jak powódź.

Wiceszef MON Stanisław Wziątek wyjaśniał na antenie Polskiego Radia 24, że na pierwszym etapie najważniejsze jest zagwarantowanie mieszkańcom bezpieczeństwa. Podkreślił również, że wojsko sprząta i odbudowuje obszary powodziowe.

Operacja ma potrwać do końca roku.

IAR/PP

Szefowa Komisji Europejskiej: 10 miliardów euro dla krajów walczących z powodzią

19.09.2024 19:02
Ursula von der Leyen spotkała się we Wrocławiu z szefami rządów Polski, Czech, Słowacji i Austrii. Jak mówiła, nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych środków.

Komentarze z Polski: sytuacja powodziowa we Wrocławiu oraz oddolne inicjatywy na rzecz pomocy powodzianom

19.09.2024 22:00
W dzisiejszej audycji mówimy o sytuacji powodziowej we Wrocławiu, a także o oddolnych inicjatywach, których celem jest niesienie pomocy powodzianom. Wspominamy zmarłego Felicjana Andrzejczaka. wokalistę Budki Suflera w latach 80-tych. Naszym gościem jest Anna Sochańska, dyrektorka Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, z którą rozmawiamy o nowej strategii polityki Ministerstwa Spraw Zagranicznych wobec Polonii i Polaków za Granicą.

Polska uruchomiła unijny mechanizm obrony cywilnej i poprosiła unijne kraje o pomoc

20.09.2024 14:30
Po poważnych powodziach w Europie Środkowej i Wschodniej UE zmobilizowała pomoc za pośrednictwem Mechanizmu Ochrony Ludności UE na prośbę Czech i Polski - podała Komisja Europejska.