Redakcja Polska

Warszawskie uczelnie pomagają powodzianom

26.09.2024 15:59
Wszystkie największe publiczne uczelnie z Warszawy ruszyły z pomocą swoim studentom z terenów objętych powodzią.
Zalana miejscowość Osiecznica. Fala kulminacyjna przepływa przez województwo lubuskie.
Zalana miejscowość Osiecznica. Fala kulminacyjna przepływa przez województwo lubuskie.PAP/Lech Muszyński

Żywioł pozbawił dobytku całego życia wiele osób z południa kraju, a wśród nich są też studenci studiujący w Warszawie. Zarówno Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Uniwersytet kardynała Stefana Wyszyńskiego, jak i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego przygotowały pakiety pomocowe dla swoich studentów w potrzebie.

Jak powiedział rzecznik Politechniki Warszawskiej - Krzysztof Szymański - to przede wszystkim odciążenie finansowe. - Mamy możliwości w postaci zapomogi, stypendiów, obniżenia opłat za akademiki. O to wszystko trzeba po prostu wystąpić i wtedy w trybie praktycznie natychmiastowym będzie podejmowana decyzja - dodał Krzysztof Szymański.

O krok dalej poszedł Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszwskiego, który zorganizował wolontariat wśród wszystkich uczelni ze stolicy. Efekt to prawie 500 osób, które już wyjechały i w najbliższych dniach wyjadą, by pomagać w usuwaniu skutków powodzi - wyjaśnia przewodniczący samorządu studentów UW Mateusz Mossakowski. - Zaplanowaliśmy wyjazdy na terenie południowej Polski, gdzie powódź najbardziej dotknęła mieszkańców tamtych rejonów. Studenci będą pomagać przy doprowadzaniu tamtych terenów do użyteczności. Uprzątnięciu wszystkiego, co zostało po opadnięciu wody - dodał Mateusz Mossakowski.

Każda z publicznych uczelni w Warszawie zorganizowała też zbiórki darów rzeczowych dla powodzian. Zebrane rzeczy już trafiły do potrzebujących.


IAR/dad

Powódź w Polsce. Ponad 700 inżynierów budownictwa pomaga na zniszczonych terenach

24.09.2024 14:57
Ponad siedmiuset inżynierów budownictwa zgłosiło się do pomocy na terenach zniszczonych przez powódź. Eksperci pomagają nadzorowi budowlanemu w ocenie stanu technicznego budynków mieszkalnych oraz infrastruktury. Z kolei tempa pracy na zalanych terenach nie zwalniają służby podległe pod MSWiA oraz resortowi obrony. Aktualnie w działania kryzysowe jest zaangażowanych 25 tysięcy strażaków i policjantów oraz 26 tysięcy żołnierzy. Mundurowi zostaną na dotkniętych powodzią terenach co najmniej do końca roku.

W Kanadzie odbędzie się międzynarodowa konferencja ws. deportowanych ukraińskich dzieci

26.09.2024 09:11
Kanada, Ukraina i Norwegia przygotowują międzynarodową konferencję ministerialną w sprawie ukraińskich dzieci uprowadzonych do Rosji, cywilów i jeńców wojennych. Konferencja odbędzie się w Kanadzie – poinformowała w środę ministra spraw zagranicznych Melanie Joly.

Białoruś: Pułk Kalinowskiego, walczący po stronie Ukrainy, "organizacją terrorystyczną"

26.09.2024 11:41
Sąd Najwyższy Białorusi uznał Pułk Kalinowskiego sformowany przez białoruskich emigrantów, który walczy w wojnie z Rosją po stronie Ukrainy, za organizację terrorystyczną.Wniosek do sądu złożył prokurator generalny Andriej Szwied.