Redakcja Polska

Polsko - Francuska Nagroda Naukowa przyznana już po raz trzeci

07.10.2024 15:08
Już po raz trzeci zostanie wręczona Polsko-Francuska  Nagroda Naukowa im. Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie, honorująca dokonania współpracujących ze sobą badaczy z Polski i z Francji. 
Audio
  • O Polsko-Francuskiej Nagrodzie Naukowej oraz innych ważnych aspektach międzynarodowej współpracy naukowej, Polskiemu Radiu dla Zagranicy opowiedział profesor Maciej Żylicz, prezes Zarządu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Rozmawiała z nim Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Prof. Maciej Żylicz, prezes  Zarządu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej
Prof. Maciej Żylicz, prezes Zarządu Fundacji na Rzecz Nauki PolskiejFoto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Nagrodę przyznały Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i Francuska Akademia Nauk. Podczas ceremonii, która się odbędzie w Uniwersytecie Warszawskim wyróżnienie odbiorą tegoroczni laureaci: prof. Daniel Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN oraz prof. Denis Jacquemin z Université de Nantes i Institut Universitaire de France.

Badacze zostali uhonorowani za prace nad syntezą organiczną i obliczeniami kwantowo-mechanicznymi barwników, a ich wspólne działania przyniosły efekt w postaci opracowania wysokowydajnych barwników fluorescencyjnych. Wysokość nagrody wynosi 15 tys. euro dla każdego z laureatów. Nagroda jest finansowana wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Fundację im. Zygmunta Zaleskiego.

Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego została założona w 1990 roku w Holandii. Jej twórcą jest Roman Zaleski, syn Zygmunta Lubicz-Zaleskiego, który powołał Fundację, aby uhonorować pamięć ojca. Od początku działalności, głównym celem Fundacji było wspieranie rozwoju polskiej kultury, zarówno w Polsce, jak i we Francji.

Przez prawie 30 lat Fundacja wspierała Bibliotekę Polską w Paryżu, jedną z najważniejszych polskich instytucji kulturalnych za granicą, której dyrektorem jest Kazimierz Piotr  Zaleski, brat Romana. Fundacja Zaleskiego współpracuje ponadto  z wieloma  innymi  polskimi instytucjami o charakterze  naukowo-kulturalnym. Od 2019 roku, kiedy została ustanowiona  Polsko-Francuska Nagroda Naukowa im. Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie angażuje się także w promowanie polsko-francuskiej współpracy naukowej.

O Polsko-Francuskiej Nagrodzie Naukowej oraz innych ważnych aspektach międzynarodowej współpracy naukowej, Polskiemu Radiu dla Zagranicy opowiedział profesor Maciej Żylicz, prezes  Zarządu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Rozmawiała z nim Maria Wieczorkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Polonia w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Prezentujemy najnowsze wyniki badań

06.10.2024 13:10
Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ zorganizował niedawno bardzo interesujący panel zatytułowany "Polonia i Polacy za granicą wobec przemian etnicznych we współczesnym świecie". O Polonii w Niemczech i USA, opowiedzieli prof. dr hab. Anna Mazurkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Michał Nowosielski z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu WSB Merito.

W Polsce powstanie instytut badawczy ds. sztucznej inteligencji

06.10.2024 12:00
Wicepremier Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że rząd chce powołać instytut badawczy, który zajmie się rozwojem sztucznej inteligencji w Polsce. Instytut miałby zacząć działalność od 1 stycznia 2025 r. Tworzeniem tej jednostki ma się zająć prof. Piotr Sankowski.

Holandia: przedstawienie edukacyjne o Polakach w czasie II wojny światowej

06.10.2024 09:30
Przedstawienie edukacyjne “Ślady” o wojennej historii Polaków na Wschodzie w holenderskim teatrze w Delft. Sztuka wizualno-lalkarska przybliża Holendrom mało znane w Niderlandach wydarzenia z czasów II wojny światowej.

Odkrycie laureatów medycznego Nobla pozwala lepiej zrozumieć rozwój wielu chorób

07.10.2024 18:00
Amerykańscy biolodzy Victor Ambros i Gary Ruvkun zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny - ogłosił w poniedziałek Komitet Noblowski