Redakcja Polska

Polskie noblistki bohaterkami świetlnych instalacji w Sztokholmie

09.12.2024 15:07
Maria Skłodowska-Curie, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk – polskie laureatki Nagrody Nobla – zostały wyróżnione podczas świetlnych instalacji w Sztokholmie, które towarzyszą Tygodniowi Noblowskiemu. Ich wizerunki oraz twórczość przypominają o znaczącym wkładzie kobiet w naukę i literaturę, podkreślając rolę polskich noblistek na arenie międzynarodowej.
Iluminacja z polskimi noblistkami w Sztokholmie
Iluminacja z polskimi noblistkami w Sztokholmie Źródło fot.: Sehrii42 @Sehrii_42

Skłodowska-Curie jest główną bohaterką iluminacji zatytułowanej "Leading Lights" (Wiodące Światła) na fasadzie sztokholmskiego ratusza. Instalacja łączy jej wizerunek z głosami laureatek Nobla w różnych dziedzinach, podkreślając, że była pierwszą kobietą wyróżnioną tą prestiżową nagrodą. Symbolicznie otwiera ona drogę kolejnym pokoleniom kobiet.

Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk: siła polskiej literatury

Fragment wiersza Wisławy Szymborskiej "Nic dwa razy" zdobi zabytkową elewację Szwedzkiej Królewskiej Akademii Sztuki. Z kolei jej portret-witraż, obok wizerunku Olgi Tokarczuk, pojawił się w drewnianej konstrukcji przypominającej pawilon w centrum miasta. Konstrukcja ta, nawiązując do literackiego Nobla, zwraca uwagę na dysproporcje w liczbie nagrodzonych kobiet i mężczyzn – 18 pisarek i poetek wobec aż 103 mężczyzn.

Przed pawilonem odbyło się publiczne czytanie utworów czterech noblistek, w tym fragmentu powieści Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych", która była szczególnie ciepło przyjęta przez szwedzką publiczność.

Polski akcent w naukowej instalacji

Inną polską obecność w Sztokholmie zaznacza interaktywna instalacja Ksawerego Kirklewskiego (znanego jako Ksawery Komputery) zatytułowana "Flux". Dzieło upamiętnia Alberta Michelsona, laureata Nagrody Nobla z fizyki w 1907 roku, który pochodził z polsko-żydowskiej rodziny ze Strzelna. Michelson zasłynął jako twórca interferometru – urządzenia pozwalającego na precyzyjne pomiary prędkości światła.

Iluminacje na ulicach Sztokholmu

W całym Sztokholmie można podziwiać łącznie 15 świetlnych instalacji poświęconych noblistom i ich odkryciom. Iluminacje te będą dostępne dla publiczności do połowy grudnia. W ramach Tygodnia Noblowskiego zaplanowano także oprowadzanie z przewodnikiem, zimowy bieg oraz wycieczki kajakowe, które pozwalają poznać Sztokholm w wyjątkowym kontekście.

Uroczystości noblowskie: tradycja i prestiż

Ceremonia wręczenia Nagród Nobla odbędzie się we wtorek, 10 grudnia, w sztokholmskiej filharmonii, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. Tego samego dnia Pokojowa Nagroda Nobla zostanie wręczona podczas oddzielnej uroczystości w Oslo.

Instalacje świetlne w Sztokholmie przypominają nie tylko o zasługach laureatów, ale także o ideach Nobla, które z każdym rokiem inspirują kolejne pokolenia naukowców, literatów i działaczy społecznych. W tym roku szczególną uwagę poświęcono kobietom – nie tylko jako noblistkom, ale także jako inspiracjom dla przyszłości.


IAR/dad

Wilno: broszury o tym, jak zachować się podczas kryzysu. Dostępne są też po polsku

09.12.2024 11:59
Władze litewskiej stolicy przygotowują swoich mieszkańców do potencjalnej sytuacji kryzysowej. W Wilnie rozprowadzane są broszury, także w języku polskim.

Wołodymyr Zełenski liczy na rozmowę z Joe Bidenem w sprawie członkostwa w NATO

09.12.2024 12:52
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski liczy na rozmowę z prezydentem USA Joe Bidenem w najbliższych dniach. Chce z nim omówić zaproszenie do ewentualnego przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Łukaszenka ułaskawia 29 więźniów politycznych. Opozycja: to gra na wizerunek

09.12.2024 14:31
Z białoruskich więzień wypuszczono 29 więźniów politycznych, którzy zostali ułaskawieni przez Alaksandra Łukaszenkę – poinformowały państwowe media. To już siódma grupa uwolnionych opozycjonistów w tym roku. Mimo tego wciąż za kratami pozostaje co najmniej 1283 więźniów politycznych, jak przekazało centrum praw człowieka Wiasna. Liczba ta stale rośnie, co pokazuje, że represje polityczne na Białorusi nie ustają.